Vlagyimir Viszockij személye a hatvanas-hetvenes években vált fogalommá nemcsak Moszkvában, hanem az egykori szocialista országok értelmisége, másként gondolkodói körében. Noha nyilvánvaló és köztudott volt kirobbanó tehetsége, a brezsnyevi Szovjetunióban szinte kizárólag csak a moszkvai Taganka színházban jutott nagy szerepekhez, filmekben többnyire csak kisebb alakításokra kapott módot.
Ugyanakkor már életében kultikus alakká nőtte ki magát mint bárd, aki gitárjával járja az országot, s a személye köré épülő kultusz azóta sem csökkent. Mint Nyikita, a költő fia, s egyben a múzeum igazgatója elmondta, a dolgozószobába átkerül Viszockij utolsó lakásának a berendezése, néhány személyes tárgya, de mindenekelőtt a könyvtára, amelyben néhány igazi ritkaság található.
"Szeretnénk éreztetni a látogatókkal, milyen volt a légkör apám dolgozószobájában, ahol oly sokszor gyűltek össze barátai és pályatársai" - hangsúlyozta Nyikita Viszockij. Ismertetése szerint az elmúlt egy év során a múzeum gyűjteménye jelentősen gyarapodott - megszerezték a Viszockij életében megjelent hanglemezeket, valamint a költő első verseskötetét, amely egy évvel a halála után, 1981-ben látott napvilágot.
A múzeum felvonultatja Viszockij műveinek külföldi kiadásait, az egyik teremben pedig a látogatók 80 fotó segítségével ismerhetik meg a Taganka híres Hamlet-előadásának címszerepében nyújtott utolsó színpadi alakítását. Viszockij halálának évfordulójáról megemlékeznek az orosz tévécsatornák, pályatársai és tisztelői pedig megkoszorúzzák a színész sírját.
(Múlt-kor/MTI)