Az otthon kényelmében, majd inspiráló múzeumi környezetben elsajátítható alapok
Az e-learning és tantermi (blended) formában zajló tanfolyam modulos felépítésű, egy kötelező 60 órás alapmodulból és két válaszható 30 órás modulból áll. 2025. március 31. és április 6. között e-learning formában, tehát az egyéni időbeosztás szerint szabadon végezhetően indul a képzés a Múzeumvezetési és államháztartási ismeretek című kötelező alapmodullal. A valódi kapcsolatépítésre és tapasztalatcserére lehetőséget adó személyes jelenlétet sem nélkülözi a kurzus, ugyanis áprilisban (7-9., valamint 14-16. között) tantermi formában a szentendrei Skanzenben folytatódik. Az alapmodul részét képezi azon ismeretek elsajátítása, mely a 475/2020. (X. 30.) Korm. rendelet 13. § (1) bekezdése értelmében ma már jogszabályi elvárás a múzeumi vezetőkkel szemben a kinevezéstől számított két éven belül.
Érdeklődés szerint választható modulok
A továbbképzés egyik különlegessége, hogy modulos felépítésű. Az érdeklődők a kötelező alapmodul mellé érdeklődésüknek megfelelően választhatnak a különféle résztémákra fókuszáló képzési modulok közül. Idén a Minőségmenedzsment, a Stratégiaalkotás és a PR, marketing, kommunikáció című választható képzési modulokat hirdeti meg a MOKK, melyekre szintén blended formában kerül sor 2025 tavaszán és őszén. Az egyes modulokon maximum 15 fő részvételét tudjuk biztosítani, ezért érdemes már ezekre is mihamarabb jelentkezni. A választható modulok önálló, kötelező alapmodultól függetlenül történő elvégzésére is van lehetőség, azonban ebben az esetben az adott önálló modul teljesítését követően akkreditációs szám nélküli tanúsítványt kapnak a résztvevők.
Mindez az eddiginél is kedvezőbb áron
A Múzeumi menedzserképzés 2018 óta a MOKK egyik sikerképzésének számít, évről évre szerepel a MOKK képzési palettáján. A visszajelzések, valamint a múzeumszakmai fejleményekhez, aktualitásokhoz, kutatási eredményekhez és szakirodalomhoz igazodva megújítottuk, még inkább a résztvevők igényeihez szabtuk és 2023 végén újra akkreditáltattuk. Az elméleti tananyag e-learning formában történő feldolgozása teremtette meg annak a lehetőséget, hogy a korábbi kizárólag tantermi megvalósításhoz viszonyítva kedvezőbb áron tudjuk kínálni ezt a tanfolyamot. A blended képzési formának köszönhetően például a 2023. évi árakhoz képest 20%-kal kevesebbet fizet idén az a résztvevő, aki a Múzeumvezetési és államháztartási ismeretek kötelező alapmodul mellett a Minőségmenedzsment és a Stratégiaalkotás modulokat választja.
Mindez könnyebbséget és időmegtakarítást is jelent a résztvevőknek is, hiszen a tananyag egy részét e-learning formában, saját időbeosztás szerint, otthonuk kényelmében végezhetik el. Minden képzési modul esetében egy-egy nappal rövidült a személyes részvétel időtartama, így a résztvevők kevesebb időre esnek ki mindennapi munkájukból, és csökken a vidékről érkezők esetében a szállásköltség is.
Elengedhetetlen vezetői készségek
A többségében szentendrei helyszínen, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban zajló továbbképzés résztvevői olyan készségeket, szemléletet és vezetői stílust sajátíthatnak el, amely ma már nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az általuk vezetett intézmények képesek legyenek az innovációra, a kreativitásra és a vállalkozásra is. A stratégiai gondolkodást, tervezést és projektszemléletet fejlesztő képzés érint olyan, az intézmény működéséhez nélkülözhetetlen további területeket is, mint például az informatika vagy a marketing. Nagy súllyal szerepel a humán erőforrás menedzsment ismeretek fejlesztése is a képzésben, ugyanis ma már nélkülözhetetlen a múzeumvezetők számára mindaz a tudás, melynek segítségével a jól képzett munkaerő megszerezhető, motiválható és megtartható. A vezetői személyiségfejlesztő tréning is fontos része a továbbképzésnek. A vezetési stratégiák mellett gyakorlati segítséget kaphatnak a résztvevők a médiában történő szereplésükhöz is. Az egyéni vezetői kompetenciák fejlesztésén túl a csapatmunkában, az együttműködésben rejlő lehetőségek bemutatása is helyet kap a tréning során.
A képzés lezárásaként a hallgatók vizsgadolgozat keretében mutatják be a tanultak alkalmazását, de az egyes modultanfolyamok arra is lehetőséget nyújtanak, hogy a jelenlévők megismerhessék egymás tervezett projektjeit, reflektálhatnak rájuk és kapcsolódási pontokat kereshetnek. Az itt szerzett személyes ismeretségek aktív tapasztalatcserében, együttműködésekben hasznosulhatnak a későbbiekben.
Kinek és hogyan érdemes jelentkezni?
Muzeális intézmények vezetői mellett múzeumi középvezetőknek, továbbá szakmai téren fejlődni kívánó múzeumi szakembereknek, illetve közművelődési, levéltári területen dolgozó munkatársaknak is ajánlják a képzést, melynek március 31-én induló kötelező alapmoduljára 2025. február 20-ig várják a jelentkezéseket.
Bővebb információ a modulokról és az online jelentkezési felületek ezen a linken érhetők el.
A MOKK 2025-ben is szakmai továbbképzések sorát szervezi meg. A 2025. évi képzési naptár itt érhető el.