Múzeumok őszi éjszakája Szegeden

Egyéb

(MTI) - Tavaly rendezte meg először a Múzeumok őszi éjszakáját a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a rendezvényen sok százan vettek részt - mondta Medgyesi Konstantin, a közgyűjtemény sajtóreferense.

feketehaz7.jpg
A Fekete Ház az egyik idei helyszín

    Hozzátette: a sikeren felbuzdulva idén is megszervezik az eseményt, szombaton három helyszínen, a Kultúrpalotában, a Kass Galériában és a múzeum helytörténeti kiállítóhelyén, a Fekete házban este hattól tízig várják az érdeklődőket.
    Az este látogatói szakavatott vezetők segítségével ismerhetik meg a múzeum állandó és időszaki kiállításait, de a tárlatvezetések mellett rendhagyó programokat is kínálnak a szervezők. Az érdeklődők műhelybemutatón tudhatják meg, mitől páratlan a szögedi papucs, s Sally Tibor cipészmester azt is elárulja, hogyan készítette el a világ legnagyobb - 188-as méretű - kézzel varrott, kifordított papucsát.
    Fári Irén és Simoncsics János régi szegedi képeslapok segítségével idézik meg a város múltját, lesz szablyavívó bemutató, s a vendégek egy keleti harcművészet, a bu-jutsu kai művelőit is láthatják. A jó hangulatról Szűcs Szilárd dudás és Tóth Antal tekerős gondoskodik.
    A Múzeumok őszi éjszakáját nyolcvan intézmény részvételével
tavaly rendezték meg először, az esemény százezer embert vonzott. Idén az országos rendezvényt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium pénzhiányra hivatkozva nem hirdette meg, a Múzeumok őszi fesztiválja hivatalosan a Márton-napi vigasságokkal zárul a hétvégén.
    Néhány múzeum azonban így is szervez éjszakába nyúló programokat. A szegedi Móra Ferenc Múzeum mellett például a fővárosban a budai Vár több intézménye is megtartja a Múzeumok őszi éjszakáját. A Magyar Országos Levéltár érdekes előadásokkal, nosztalgiafotózással és raktárlátogatással várja az érdeklődőket, akik Farkas Bertalannal is találkozhatnak. A Sziklakórház Múzeumban felejthetetlen időutazáson vehetnek részt a látogatók, akik többek között gázálarcokat, vegyvédelmi, polgári védelmi és katonai ruhákat is felpróbálhatnak. A Királyi Borház és Pincemúzeumban pedig megelevenedik a magyar bor-, és italkultúra, valamint a kézműves hagyomány.