Múzeumok Őszi Éjszakája - Kresz Géza Mentőmúzeum

Egyéb


kreszgezamentomuzeum3.jpg
Régi korok eszközei

Kezed a torkomon, legyél az orvosom

 
Akit vitt már mentőautó, az atavisztikus hálát érez minden mentős iránt, és az első emeleti tárlat képeit nézegetve az elődök arcában is látni véli a mindig segíteni kész humanistát. A magyar mentésügy alapítója pedig, akiről a múzeumot is elnevezték, egyenesen huncutul életszerető embernek tetszik. Kresz Géza gyakorló orvosként szervezte meg a Budapesti Önkéntes Mentő Egyletet, aligha véletlenül: szabadkőműves páholytagként mindig is vonzotta a másokkal való együttműködés a jó ügyért, a rendszerben gondolkodás. A valaha volt vöröskeresztes elsősegélynyújtó gyereknek a tárlat legkedvesebb része Kresz Géza kora, a kezdetek bemutatása, mert az akkori szaknyelv megmosolyogató bájának lehetetlen ellenállni. Ha nem lenne üveg alatt Dr. Flór Ferenc zsebkönyve, amit ?Tetszhalottak felélesztéséről? írt, biztosan sokan olvasgatnák kedvvel; és a vitrineket kinyitva azonnal ki is próbálhatnák a tanultakat, így például a lélegeztetést fantombabákon, netán egy tizenkilencedik századbeli készüléket, a sok kis rézcsavarantyúval, fényes potméterrel működtetett szerkezetet, amelyet lakkozott ládácskába szereltek, és amely elektrodefibrillációval igézi a szívet további működésre. A továbbiakban korabeli intubátorok, nyelvfogók, szájterpeszek gazdag kollekcióját borzonghatjuk végig, eljutva napjainkig. Az idők során a szervezet finanszírozása is átalakult, száz évvel ezelőtt vendéglőkben, kávéházakban és egyéb ismert közintézményekben helyes kis gyűjtőperselyek álltak, plasztikus ábrákkal és ?adakozzatok, mindnyájunkat érhet baleset? felirattal ? manapság nem sok kocsmában van ilyen.
 
 
A tárolókban a gyermekként doktorost szívesen játszókat izgalmas tárgyak várják. A falakon látható fotók pedig jól érzékeltetik a kor szemléletét, illetve árnyalják a feltétlen rajongók elképzeléseit: így az ?elmebetegek lefogása és elszállítása? néhány felvételes sorozata mélyrehatóan mutatja meg, hogyan intézkedett két-három ember egy jókora háló segítségével a betegnek gyanított személy kezelésbevétele végett. És a kiállított vastüdők sem ébresztenek erős vágyat az éjszakai múzeumlátogatóban, hogy ilyen szerkezetben pihenjen akár csak egy órácskát; a gégemetszés gyakorló fantomja pedig határozottan az egészség megőrzésének módozatairól való elmélyült gondolkodásra hajtja az embert.
A mentéshez tartozó járműtörténet ugyancsak érdekes, így például az akadálytalan hajtást biztosító kézi csengő sejteni engedi a korabeli automobilok, illetve az alternatív energiával üzemeltetett (lovas)kocsik számát és agilitását.
 
 
Amikor pedig a néhai megyei elsősegélynyújtó verseny valaha volt hetedik osztályos győztese meglátja a lengyel Nysa típusú mentőautó makettjét, újra megtelik a szíve gyönyörűséggel, mert eszébe jut, hogy a jutalma (a rengeteg Makk Marcis matricán kívül) egy igazi mentőautó részletekbe menő bemutatása volt, amihez tartozott egy kör is a mentőállomás udvarán.