Múzeumok Őszi Éjszakája - OSZMI Bajor Gizi Színészmúzeum

Egyéb

 Bajor Gizi

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet múzeumában a KoMa társulat tart rendhagyó tárlatvezetést. Ironikus látásmódjukkal reflektálnak mai világunk furcsa értékrendjére. Abból az ötletből indultak el, hogy a nagyobb látogatottság és bevétel reményében átalakítják a színészmúzeumot, és Jászai Mari, Bajor Gizi, Márkus Emília, Ruttkai Éva relikviáit kicserélik a mai celebekére. Az első szoba így lett Kiszel Tündéé, és a látogatók épp abba leshettek bele, hogy a Kiszel-kiállítás kurátorai válogatnak a híres bugyik közt. Nevetnek a nézők, de közben gyomortáji szorítás a fenyegető valóság miatt. Ahogy egy másik teremben tőzsdézni lehet hírességek részvényeivel. Annál többet ér egy részvény, minél ismertebb a név, amiről elnevezték. Így aztán Győzike például elég jól áll. Ám összedől a tőzsde, mikor Gobbi Hilda nevét kiáltják. Senki nem tudja, ki az?

Az OSZMI néhány éve tudatosan törekszik arra, hogy múzeumát élő találkahellyé tegye. Megszokott dolog, hogy a múzeumok éjszakáján tömegek zarándokolnak ide, nyár elején jó hideg fröccsöket, ilyenkor Márton-nap táján forralt bort kortyolgatván. Azonban mostanában egyre több akciót találnak ki, hogy a hétköznapokon is becsalogassák a nézőt. Például színházi társulatok tárlatvezetésével, nyílt órákkal, újszerű kiállításokkal. Ezt Kulcsár Viktória meséli nekem, akinek friss érdeme a Copy Right kiállítás. ?Jó helyen voltam, jó időben? ? ahogy ő mondja. Az történt, hogy megtudta, szanálni akarják az átalakulóban lévő Krétakör jelmezeit, többek közt Benedek Mariét, Nagy Fruzsináét. Kulcsár Viktória pedig nemcsak megszerezte őket a múzeum számára, hanem kiállítást is szervezett hozzá ? és most ezen az őszi éjszakán három táncost is megnyert, hogy újra életre keltsék a ruhákat. Az est folyamán közel négyszáz látogatót fogadó ?Bajorgiziben? végül a HOPPart társulat idézte meg Darvas Kristóf zongorahangjai mellett a régi nagyokat, Fedákot, Karádyt, Jávort. Fiatalok, idősek egyaránt lelkesen tartottak velük.
Az OSZMI múzeumában az is hagyomány, hogy ilyenkor az intézet összes tudósa egymás kezébe adja a stafétát, úgyhogy az idelátogató szót válthat többek közt Gajdó Tamás színháztörténésszel, Lakos Annával, az ITI elnökével és színházi referenssel, a könytárosokkal, vagy akár Nagy András igazgatóval. Persze ők sem csupán ezekben az egyestés kalandokban gondolkodnak, hanem egész évre van tervük arra, hogy becsalogassák a látogatókat.   
Talán épp ezért is vezette aztán szakszerűen és hagyományos módon végig a tárlatokon Czékmány Anna tudományos munkatárs a cikk elején említett méltatlankodó hölgyet, hogy aztán végül ő is elégedetten távozzon, miközben azt is megígérte, visszajön még ide.