Múzeumokkal egyezkednének a visszakövetelt hagyatékról

Kultpol

Ez az örökösök pénteki, nemzetközi sajtótájékoztatójára szóló meghívóban olvasható, amelyet az egyik örökös, Schell József ügyvédje útján juttatott el az MTI-hez. "A Sigray örökösök egyszeri, nagyvonalú ajánlatot kívánnak tenni az illetékes kormányzati szervek és múzeumok számára: a 225 tárgyból álló anyagnak - amely még a múzeumokban található - 43 százalékát a múzeumoknak ajándékoznák, amennyiben a többi tárgyat belátható időn belül visszakapnák" - olvasható a dokumentumban.

A Sigray-hagyaték ügye múlt pénteken kapott nagyobb nyilvánosságot, amikor a Magyar Nemzeti Múzeum a végrehajtó fellépése nyomán kiadta azt a műkincset, amelyet a bíróság két éve jogerősen Sigray Antal örököseinek ítélt. A hagyatékból további 225, annak idején letétbe helyezett műkincset őriznek a Magyar Nemzeti Múzeumban, az Iparművészeti Múzeumban, illetve a Helikon Kastélymúzeumban.

Patay Géza, az örökösök ügyvédje elmondta: Sigray Antalt, a felsőház elnökét a német megszállás után a mauthauseni haláltáborba hurcolták. A koncentrációs tábor megpróbáltatásait túlélte, 1947-ben külföldön hunyt el. Az Úri utcai palotában és az ivánci kastélyban őrzött, több ezer műkincsből álló gyűjtemény egy részét még maga Sigray Antal helyezte letétbe a német megszállás előtt, 1943-ban. A Rákosi-korszak kezdetén megbízottja tette letétben mindazt, ami a hagyatékból megmaradt.

Közlése szerint már a 1990-es évek elején felmérték és azonosították a hagyaték öt magyar múzeumban fellelhető darabjait. A Balaton Múzeum és a Szépművészeti Múzeum önként átadta az örökösöknek a kért képeket a '90-es évek közepén. Öt éve kis híján sikerült megegyezni a Magyar Nemzeti Múzeummal is az ott lévő műtárgyak kiadásáról, ám ez az utolsó pillanatban meghiúsult. Ezután egy festmény ügyében próbapert indítottak az örökösök. A bíróság 2005-ben jogerősen kötelezte a múzeumot a kép kiadására, ám a végrehajtás másfél évig húzódott, ezért 2007 első felében megindult a végrehajtási eljárás. Ennek eredményeként jelent meg múlt pénteken végrehajtó az intézményben.

Patay Géza aznapi nyilatkozatában kitért arra: a két másik vonakodó múzeum ellen is pert indítottak, ezek az eljárások jelenleg első fokon folyamatban vannak. Kilátásba helyezte, hogy amennyiben a Magyar Nemzeti Múzeum továbbra sem hajlik a megegyezésre, a hagyaték további 25 ott őrzött képe ügyében is pert indítanak az örökösök. Abban az eljárásban már kártérítési igényt is előterjesztenek.

Kovács Tibor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója azt írta: az intézmény "mind ez idáig elsősorban adminisztratív akadályok miatt volt kénytelen a festmény kiadásától eltekinteni", tekintettel arra, hogy hiányoztak, hiányoznak azok a szükséges engedélyek, amelyekkel állami vagyon részét képező műtárgy a közgyűjteményből kivehető, a nyilvántartásból véglegesen törölhető. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) sajtóirodája azt közölte az MTI-vel, hogy "miniszteri engedélyt kellett volna kérni a Magyar Nemzeti Múzeumnak a Sigray-hagyaték nála található darabjának kiadásához".

(Múlt-kor/MTI)