Tutanhamon kincsei is láthatóak lesznek a világ legnagyobb régészeti múzeumában

Képző

Többszöri halasztás után július 3-án nyílik meg Kairóban a Nagy Egyiptomi Múzeum, ahol ötezer év egyiptomi történelmét mutatják majd be a látogatóknak.

A Nagy Egyiptomi Múzeum. Fotó: Grand Egyptian Museum
A Nagy Egyiptomi Múzeum. Fotó: Grand Egyptian Museum

Július 3-án megnyílik a Nagy Egyiptomi Múzeum (Grand Egyptian Museum – GEM), a világ legnagyobb régészeti múzeuma, amelynek hatalmas tereibe a The Art Newspaper már beleshetett. A Kairó melletti intézmény közel ötvenezer négyzetméteren terül el, és ötezer évnyi egyiptomi történelmet mutat majd be a látogatóknak. Bár az épület modern, elrendezése és kialakítása az ókori Egyiptom építészeti elemeit idézi.

A látogatók egy emelkedő rámpán keresztül közelíthetik majd meg a bejáratot, amely a világ első lebegő obeliszkjének is otthont ad. A hatalmas átrium központi eleme egy 3200 éves II. Ramszesz-szobor, amelyet vízmedencék vesznek körül. A négy emelet magas grandiózus lépcsőház egyfajta vertikális galériaként szolgál, tele ókori szobrokkal és tárgyakkal. Az épület belső terei is Egyiptom múltját idézik: az ablakok és mennyezetek dőlésszöge, valamint a múzeum piramisokkal való tengelyes elrendezése mind a történelmi hagyományokra utal.

A legnagyobb várakozás a Tutanhamon-kiállítást övezi, amely a fáraó sírjából előkerült összes leletet egy helyen mutatja be.

A múzeum 12 galériában, időrendi és tematikus bontásban ismerteti Egyiptom történetét a korai civilizációktól a görög-római korszakig. A modern kiállítási elrendezésnek köszönhetően a látogatók könnyen tájékozódhatnak, de helyszíni egyiptológusok is segítik majd az érdeklődőket.

Bár a magas belépődíj (1200 egyiptomi font, körülbelül 24 dollár) vitákat váltott ki, az intézmény minőségi szolgáltatásokat kínál: tiszta mosdók, minőségi éttermek és helyi kézműves termékeket árusító ajándékbolt várja a látogatókat. A visszajelzések alapján a digitális kiállítástechnológia és a fotós szolgáltatások még fejlesztésre szorulnak.

De a Nagy Egyiptomi Múzeum nem csupán egy kiállítási tér, hanem kulturális központ is lesz, amelynek célja, hogy hozzájáruljon a helyi gazdasághoz, támogassa a kreatív közösséget, és visszavonzza a látogatókat.

A cikk forrása itt olvasható.