Nagy léptékben kell gondolkodni

Egyéb

Örökség a tóparton címmel tartott kerekasztal-beszélgetést az Örökség Kultúrpolitikai Intézet november 5-én, a Velence Resort & Spában. Az Örökség Műhely rendezvénysorozat idei utolsó állomásán a Velencei-tó és környékén kulturális turizmusát járták körül a meghívottak: L. Simón László, a Miniszterelnökség államtitkára, Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. belföldi igazgatója, valamint dr. Görög István, a Katonai Emlékpark Pákozd ügyvezető igazgatója.

A kerekasztal-beszélgetés előtt Bányai Balázs, a székesfehérvári Szent István Király Múzeum történésze tartott előadást Arisztokrata és nemesi családok öröksége a Velencei-tó térségében címmel, amelynek keretében mind a szellemi, mind a kézzel fogható örökségeket is bemutatta egész Fejér megyéből. A történelmi szemléletet már turisztikai szempontból közelítették meg a beszélgetőtársak. Ahogy Somossy Eszter, a velencei-tavi térségi TDM ügyvezetője fogalmazott: ?A keresletet képviseli a turista, amikor azzal a motivációval keres fel egy desztinációt, hogy új kulturális élményeket szerezzen és kulturális attrakciókat látogasson.?

L. Simon László olyan politikusként volt jelen a rendezvényen, aki személyesen is sokat tett a térség infrastruktúrájának fejlesztéséért: ?Az a kérdés, hogy mindazzal, ami megvan, tudunk-e bármilyen módon turizmust generálni?? Az államtitkár az egyik fő problémát a kis parcellákban látja: mint mondja, egyre több ilyen turistariasztó jelleggel bíró bódé van a bicikliút mentén és a helyi polgármesterek helyében nem engedné ezek elszaporodását.

Máthé Kinga országos viszonylatban beszélt a tóról és környékéről. ?Valljuk be: manapság a Velencei-tóról senkinek sem jut eszébe a kultúra.? Szerinte a térség még nem rendelkezik olyan kidolgozott attrakciókkal, amelyek kulturális szempontból lehetnének vonzóak az élményekre vágyó embereknek. Példaként a kastélyokat hozta, amelyeket egy tematikus útként lehetne eladni a kultúrára vágyó turistáknak. Ilyesmivel szolgál a Katonai Emlékpark Pákozd, amelyet szintén össze lehetne fűzni más attrakciókkal egy közös út részeként. ?Mi a hazafiságot áruljuk: ezt össze lehetne kapcsolni Vörösmarty, Gárdonyi emlékeivel az emlékparkot ? és ez csak az utolsó 200 év.?

L. Simon László is egyetértett azzal, hogy nem a kultúra a térség fő vonzereje, hanem ?a víz látványa miatt jönnek ide ? nem a fürdés lehetősége miatt.? Mint mondja: átfogó, átgondolt, turisták számára is vonzó stratégiát kell kidolgoznia a térségnek közösen, együttes erővel. Máthé Kinga is egyetértett ezzel, hogy paradigmaváltásra van szükség, ezáltal egy egységes fellépésre turisztikai szempontból. L. Simon László hozzátette: a Velencei-tó abból is előnyt kovácsolhat, hogy közel fekszik Budapesthez, hiszen a külföldről ideutazók számára a főváros a fő hívó szó.

Máthé Kinga szerint nem is kell külföldi példákat figyelembe venni: ?Nem kell külföldre menni, elég csak Kőszeget megnézni, Debrecent vagy épp Majkot. Kitűnő példákat találunk itthon is, kellő határozottsággal csodákat műveltek már a városvezetők.?

Fotó: Csákvári Zsigmond