2017-ben Ady Endre 140. születésnapján nyílt meg a Három Holló kávéház. Azóta kulturális programok százait és felejthetetlen pillanatok millióit nyújtotta nekünk. Idén négyéves a hely, és ezt Három Holló Szülihéttel ünneplik a szervezők. A programban színházi előadás, kiállítás és koncertek is szerepelnek.

Mi maradt az Ady-márkanévből a 21. század elejére? Vannak-e olyanok, akik Ady soraiban magukra ismernek? Él-e még az a sajátos nyelv, amelyen megszólalt? Ady a maga rebellis módján felkorbácsolta az indulatokat, érzelmi viszonyokat alakított ki. Kérdés, hogy tud-e még hatni ma is. Játszik-e valamilyen szerepet az irodalomban, az irodalmi köztudatban? Olvassák-e a fiatalok, vagy azonnal a kukába kerül? Tanítható-e? Átadható-e a rá jellemző szemléletmód?

Hétfőn, 22-én, a nyitónapon 17 és 19 óra között Adyról hallgathatunk beszélgetést Kiss Judit Ágnessel, Nényei Pállal és Peer Krisztiánnal. A beszélgetésben részt vesz Harsányi Sulyom László és Wilhelm Droste.

Az irodalmi program után Czitrom Ádám és Porteleki Áron duója ad koncertet: két év után először lesznek újra hallhatók, koncertjeik gerincét az improvizáció és a különféle utazási élményeik, aktuális társművészeti inspirációik adják. Az Anne Shirley Supersad, az este második fellépője, a Mayberian Sanskülotts frontemberének zenéje éppen a hangulatteremtése miatt kiemelkedő, a kétszólamú ének, a tereket képező effektek és az ezekből születő ambientes atmoszféra az első perctől meghatározza a dalokat.

Kedden Víg Mihály ad elő megzenésített Ady-verseket, szerdán a Gaia című kiállítás finisszázsára látogathatnak el az érdeklődők, ami kurátori tárlatvezetéssel kezdődik és artist talkkal fejeződik be, utána fiatal magyar zeneszerzők versmegzenésítéseit hallhatja a közönség a Lírai Jelen dalesten.

Csütörtökön és pénteken a színház lesz a középpontban: Pass Andrea rendező közreműködésével fiatal szerzők fogalmazták meg gondolataikat a szabadságról, valamint annak korlátozásáról. A Hangosan lépek és visszhangzik az Oktogon – Z generációs pandémia paradigma című előadást szeptember 5-én mutatta be először a SzínMűHely Produkció.

Szombaton Mangi Kornélia szabad előadását nézhetjük meg, ami egy körtúra a négy évszakon keresztül a zengő madárcsicsergéstől a csermely csorgásán és tomboló viharon át a jég felszakadásig. 

A koncertek sorát a The Apes nyitja. A 2020 nyarán alakult négyfős formáció fő profilja a lágy indie rock, de gyakran más műfajokból is építkezik, azok motívumait a gitárzene köntösébe öltöztetve. A Nasip Kismet Új-Anatólia első török pszichedelikus zenekara, amely keveri a modern hangzást a régizene eredetijével. Hagyományos prillák vegyítve szaxofonnal, miközben lüktet az ütem és a basszus. Korokon átívelő hangzásviláguk eddig soha nem hallott történeteket mesél a szívről és lélekről. A Mordái az 1960-as, 70-es évek kísérletező magyar népzenei vonulatok repertoárjából (Muzsikás Zenekar, Sebő együ̈ttes stb.) táplálkozó folk-rock zenekar. Hangvételében az útonállók sötét szellemiségét idézi meg.

Vasárnap
önismereti terápiás workshopon vehetnek részt az érdeklődők a SafeSpace és a
Mirka Művek szervezésében.

A további programok ingyenesek. A Három Holló Szülihét Facebook-eseménye ezen a linken érhető el.