A kincsek, műtárgyak és régészeti leletek vizsgálata a korábbi megegyezésnek megfelelően jelenleg is folyik: a Perui Nemzeti Kulturális Intézet munkatársai nemrég az amerikai egyetemre utaztak, és nekiláttak az ott található tárgyak katalogizálásának. Az ott elkészített leltár tartalmát Hernan Garrido Lecca, a kincseket visszakövetelő perui mozgalom vezetője osztotta meg a sajtóval.
A kincseket, leleteket és műtárgyakat nem sokkal azután vitték Amerikába, hogy Hiram Bingham 1911-ben felfedezte az egykori inka fellegvárat. A perui követelés arra a feltételezésre épült, hogy a tárgyakat csupán másfél évre adták kölcsön az amerikai egyetemnek, de soha nem tértek haza. Bingham felfedezésének időpontjában ugyanis a - mára turistalátványossággá és lassan veszélyeztetett világörökséggé vált - város elfeledett volt, és az erdők teljesen benőtték a romokat.
A kincsek visszakövetelése nem egyedi lépés Peru részéről: az ókori örökséggel rendelkező országok körében mára széles körű trenddé vált, hogy hazavigyék egykor elvitt kincseiket. Vannak, akik szerint azonban mindez felboríthatja a múzeumok világszerte meglévő együttműködését, és új kulturális stratégiák kialakítására lehet szükség.