Nem teszek különbséget országok között - HODEK DÁVID

Egyéb

? Milyen érzés, hogy ebben az életkorban már leader vagy, az együttes vezetője?

 
? Mivel ez az első lemezem, valójában furcsa érzés. Nem is tartom magam leadernek, hanem így egy zenekar vagyunk és zenélünk. A számok többségét Sárik Péter írta. Elmondta az elképzelését, és mindenki belerakta a sajátját. Megpróbáltuk összerakni a próbán, és ahogy a legjobban tetszett nekünk, úgy vettük fel. Hát a többiek is nagyon jó zenészek, és ez a zenekar úgy is jött létre, hogy velük mindig nagyon szerettem játszani, csak még így együtt sosem próbáltuk.
 
? Van kedvenc számod a lemezről?
 
? Fúha, ez nehéz... Hát, nem nagyon.
 
? Nekem a címadó tetszett a legjobban.
 
? Az a groove-os? Azért lett a címe, hogy The First, mert az volt az első szám. És a lemeznek is azért lett ez a címe, mivel ez az első.
 
? Változott a zenei ízlésed, amióta négyévesen elkezdtél dobolni? Mit hallgattál régen és mit most?
 
? Az ízlésem? Az minden héten változik. Ha mindent el kellene mondanom az ízlésemről, akkor ezt a beszélgetést csak a jövő héten hagyjuk abba. A legelején az Earth Wind and Fire-on kezdtem zenélni, mivel azt találtam meg háromévesen, és annyira tetszett, hogy mindennap azt néztem videón. Szeretem nagyon a funkyt meg ezeket a groove-okat. Utána játszottam blues-t, és így átmentem abból a groove-osabb számokba. A Cserfői Jazztábor vezetőjénél, Tiborcz Ivánnál jöttem bele a jazzbe. Előtte annyit tudtam, hogy tí-ing-dittiding: ez a szving. Először játszottam zenekarban ilyen zenét, ráadásul nagyon sokat, mert jam session volt. Három óra után már fájt a kezem. De borzasztóan szerettem! Ami a zenei ízlést illeti, fúha, most már mindent szeretek, a heavy metalon kívül. Most például borzasztó sok Robert Glaspert hallgatok ? zongorista, van két zenekara, éjjel-nappal azt hallgatom. Próbálok abban a stílusban játszani, mint ő. Glasperék zenéje állati érdekes, főleg bebop stílusú. Sok mást is használnak, keverednek náluk a hip hop groove-ok és a jazzes akkordok. Közben meg sok popsztárnak is hangszerelnek, olyanoknak, mint például Beyoncé. De mindig találok újat, vagy mondanak a zenészek valakit, hogy ki új.
 

? És a dobosok közül? Úgy látom, hogy nem csak egy példaképet követsz.

 
? Borzasztó sok mindenkinek szeretem a játékát. Az öreg Philly Jo Jonestól a modern Justin Faulknerig. Ezek a modern dobosok meg zenészek a jazzben mind a régiekből jönnek. Tőlük tanultak, azt hallgatták, az az alap, és aztán mindenki másfelé fejleszti a stílusát egy picikét.
 
? Zongorázni tanulsz most a zeneiskolában, a zongoristák közül kit hallgatsz?
 
? Glasperen kívül sok Joe Calderazzót, Kenny Kirklandet, Herbie Hancockot, Chick Coreát, bárkit.
 
? Révkomáromban magyar iskolába jársz?
 
? Szlovákba. Ez azért jó, mert szlovákul tanulunk, viszont otthon meg magyarul beszélek. Fél napot szlovákul, fél napot magyarul.
 
? Melyik tárgy köt le leginkább az iskolában ? a zenén kívül?
 
? Hát... ami leköt, az többnyire a testnevelés, azt nagyon szeretem, de azért vannak tantárgyak, amiben érdekes dolgokat tanulunk. A kedvencem talán az angol. Van egy jó fej új tanárunk Amerikából. Nagyon más, mint az összes többi. Inkább barátságos, nem annyira távolságtartó. Mintha a barátom lenne. Zongorázom a Zeneiskolában, de állandó dobtanárom most nincs. Berdisz Tomihoz járunk néha-néha, de már nagyon rég nem voltunk.
 
? Ki volt a legfontosabb tanárod?
 
? Jávori Vili bácsi. Ő volt az első.
 
? Hány éves voltál?
 
? Öt, két évet jártunk oda.
 

? Hogy éled meg, hogy ilyen gyakran átjársz a határon? Az EU-n belül most már nem annyira fontos, hogy épp ki melyik országban lakik, mert könnyen át lehet költözni bárhova, de azért biztos nem mindegy, hogy kisebbségi magyarként ott is otthon vagy meg itt is itthon.

 
? Nem nagyon teszek különbséget országok között. Sokan mondják, hogy otthon nagyon más zenélni, mint külföldön, de én már nem arra szoktam felfigyelni. Szlovákiában és Magyarországon játszottam eddig a legtöbbet. Mind a kettő olyan, mintha hazafelé mennénk. Elindulunk Szlovákiából és hazamegyünk. Elindulunk Magyarországról és otthon vagyunk.
 
? Az együttesedben is ?vegyesen vannak? a zenészek.
 
? Hát igen, viszont ők tudnak angolul, azért már én is értek valamit. Maximum tolmácsolunk.
 
? Nagyon sok komoly zenészbarátod van már mindkét országban. Hogyan látod, a 9-10. osztály után mi jön?
 
? Fogalmam sincs, de dobolni szeretnék, ameddig csak lehet. Iskolában még nem is nagyon gondolkoztam. Ha lehet, akkor valami zeneit választok vagy külföldit, esetleg egy új hangszert. Nagyon kevés jazz-orientált középiskola van.
 
? És hogy bírsz ilyenkor még iskolába is menni, amikor turnén játszol?
 
? Az első órán alszom, a többin megpróbálok felébredni. És ha már vége az összesnek, akkor felébredek.
 
 

A beszélgetésbe Dávid apja, Hodek Szilárd is bekapcsolódott. Mint mondta: fia eddig gond nélkül végezte az iskolát, csak most lett magántanuló az egyre gyakoribb turnék miatt. Márciusban és áprilisban egyébként néhány hét alatt hat koncerten és egy tévéfellépesen hallható Magyarországon, év elején ugyanis a kiváló altszaxofonos, Tóth Viktor meghívta állandó tagnak az együttesébe, a Tercettbe. Dávid bemutatkozó lemezéről Hodek Szilárd azt is elmesélte, hogy azt bizony három évig készítették elő. De óriásiak a távolságok, ezért nehezen jött össze. Végül Sárik Péter javasolt egy stúdió-időpontot, akkor még csak a demofelvételeket rögzítették. Szerencsés egybeesés volt, hogy az évente egy lemeztámogatást adó szlovák állami intézet, a Hudobné Centrum eredeti kedvezményezettje visszalépett, és így tavaly meg is jelenhetett a szinte ?csak úgy? felvett anyag.

Hodek Szilárd nagyon vigyáz arra, hogy Dávid fiatal kora ellenére ne essen a szakmában meglévő veszélyek áldozatául, ne égjen ki túl hamar, hogy húszéves korában is örömmel nézzen pályája elé, ne vállaljon üres, cirkuszi attrakciószerű fellépéseket. Természetesen az ambiciózus és nemzetközi színtéren is elismert Tóth Viktor vezette Tercettbe szívesen fogadta a fia meghívását. De nehéz meghozni a jó döntéseket, ismeri el, hiszen nem Pozsonyban és nem is Pesten laknak. Az a lényeg, szögezi le, hogy Dávidnak öröme, boldogsága legyen benne. Szülőként már arra is büszke, hogy a fia valamivel komolyan foglalkozik. Az csak hab a tortán, hogy még sikeres is. 
 
A Tóth Viktor Tercett feat. Hodek Dávid közelgő budapesti fellépései:
Március 24.  Jazzfogócska a Fogasházban (VII., Akácfa u. 51.)
Március 27.  Magyar Jazz Ünnepe fesztivál - Budapest Jazz Club (VIII., Múzeum u. 7.)
Március 30.  Jazzgödör (V., Deák tér)
Április 7.  Nyitott Műhely (XII., Ráth György u. 4)
Április 8.  Budapet Jazz Club (VIII., Múzeum u.7.) Vendég: Fekete-Kovács Kornél
Április 15. Fonó Budai Zeneház (XI., Sztregova utca 5.)