Thomas Mann ? bár nem volt tehetségtelen tanuló ? az iskolai tanulmányokat illetően a legmesszemenőbbekig érdektelenséget tanúsított. Sokkal szívesebben töltötte az idejét írással, ami iránt már korán hajlamot mutatott, és 1893-ban prózavázlatokkal, illetve tanulmányokkal részt vett a Der Frühlingssturm (Tavaszi vihar) című újság kiadásában. Édesapja 1891-ben meghalt, Mann ezután, 1894-ben, 19 évesen, érettségi vizsga nélkül hagyta ott a Katharineum Gimnáziumot és Münchenbe költözött. Íróként 1894-ben debütált a Gesellschaft (Társadalom) nevű folyóiratban megjelentetett kisnovellájával, amely a Gefallen (Az elbukott) címet viselte, és nagyon sikeresnek bizonyult.
Mann első, A Buddenbrook ház Egy család hanyatlása című regénye 1901-ben jelent meg. A mű rögtön kedvező fogadtatásra talált az olvasók és az irodalmi kritikusok között egyaránt. Lübeckben ugyanakkor gyorsan terjedni kezdett a pletyka, hogy a család, továbbá a regényben említett figurák nem teljesen fiktívek, hanem a város élő személyeiről mintázták őket. Már röviddel a könyv megjelenése után hozzáférhető volt egy lista, amely azonosította a regény alakjait. A Buddenbrook ház Thomas Mann legjelentősebb művei közé tartozik: 28 évvel megjelenése után a Svéd Királyi Tudományos Akadémia Thomas Mann-nak ítélte az irodalmi Nobel-díjat, és az indoklásban elsősorban az író ezen művére hivatkoztak.
Thomas Mann 1904-ben megismerte Katharina Pringsheimet, a feminista Hedwig Dohm unokáját, akinek udvarolni kezdett. Katia sokáig kérette magát, de végül 1905-ben hozzáment Thomas Mannhoz. Házasságukból hat gyermek született. A nemzetiszocializmus térnyerését követően Mann és felesége úgy döntöttek, hogy elhagyják Németországot: előbb Dél-Franciaországba utaztak, majd Svájcba költöztek, utolsó állomásuk az Egyesült Államok volt, ahonnan csak 1949-ben tértek vissza Európába. Thomas Mann 1955. augusztus 12-én halt meg a zürichi kórházban.
Hatalmas életműve olyan világhírű alkotásokat tartalmaz, mint A varázshegy, a Mario és a varázsló, a Doktor Faustus vagy a József és testvérei. ?Thomas Mann a német nyelv egyik legnagyobb stilisztája, híresen bonyolult körmondatai a művekből kiszakítva is, mint apró műremekek élnek. Prózája magában hordja a korban élők problémáit, benne a német társadalom és mindenekelőtt a polgárság gondjait: valahonnét a magasságból, ironikus mosollyal szemléli a meglátott és ábrázolt tragédiákat. Mann alkata általában nem humoros, csak a végső remekműben, az Egy szélhámos vallomásaiban ereszti szabadjára a mindig is benne lappangó nevettetést? ? olvasható a Literatura.hu oldalán.
Mann műveinek hatását lehetetlenség néhány szóban összefoglalni. Két fontos dolgot azonban kiemelhetünk: már életében vitatkoztak róla és ez halála után is így maradt, illetve nem voltak ?tanítványai? ? senki nem ismerte el azt, hogy Mann hatással lett volna írói pályájára. Születésének 100. évfordulója alkalmából tudományosan is vizsgálták, miért nincs, aki magát Mann tanítványának vallja. Peter Pütz irodalomtudós szerint ?Thomas Mann hatása a jelen német irodalmára nem a követésben, hanem a szembemenésben? testesül meg. Mivel Mann mellett senki nem állhat meg, így csak vele szemben érvényesülhet.
Forrás: Wikipédia
Fotó: Wikipédia