A Nemzeti Múzeumban nyílt meg a Szakrális művészetek hete

Egyéb


nefmi_sajtaj_nemzetimuzeum_csorbalaszlo_bytsd-4.jpg
Csorba László

(MTI) - Mint Csorba László, az MNM főigazgatója elmondta, az intézmény kamaratárlata arról kíván szólni, hogy abban a században, amelyben a modern világ megszületett, hogyan találkozott a szakrális művészet a közönséggel.

A Szakrális művészetek hete idején megtekinthető kiállítás egy különleges Szent István-szobor köré szerveződik: az 1860-ban készült alkotás Széchenyi István vonásait őrzi egy olyan időszakból, mikor a nagy magyar államférfinak másképpen nem lehetett köztéri emléket állítani - idézte fel a különös történetet a történész-főigazgató. "Szent István a magyar történelemben egyfajta ?modern szent? szerepét tölti be, akinek a nemzet mindmáig ápolja kultuszát" - vélekedett.
 
Az idei programsorozatot megnyitó Udvardy György esztergom-budapesti segédpüspök kiemelte: minden művészet a szentet, a transzcendenst keresi, ezért szakrálisnak mondható, mégis van azonban értelme külön szakrális művészetről beszélni. "A szent művészet úgy állítja középpontba Istent, hogy mellé emeli teremtményét, az embert, (...) a szépség fellebbenti a fátylat az újjászületés misztériuma elől" - fogalmazott a segédpüspök.
 
A több mint 150 programból kiemelkedik a szombati Templomok éjszakája, amelynek keretében Budapesten húsznál is több, országosan pedig ötven templom mutatja meg kincseit az érdeklődőknek. A Józsefvárosban kisvasút viszi majd a látogatókat a templomok között, egyes helyszíneken fel lehet majd menni a toronyba, máshol kulturális programokat tartanak. Bogányi Gergely zongoraművész szintén szombaton Zebegényben ad koncertet, Sass Sylvia és Teleki Miklós pedig két nappal később a Felsővízivárosi Szent Anna templomban ad hangversenyt.
 
Újdonság, hogy szeptember 25-én tematikus színházi napot rendeznek. Az Istenhegyi Szent László plébánián Tallián Marianne és Lázár Balázs színművész estje tekinthető meg, Debrecenben Én, Károli Gáspár címmel mutatnak be monodrámát, Dóczy Péter színművész és Lőrinszky Attila bőgős közreműködésével pedig Meditáció - Bachon át Pilinszkyig címmel Pilinszky-estet láthatnak az érdeklődők a Magyar Nemzeti Galériában. A hét záróeseménye Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraestje lesz a SOTE Semmelweis Szalonban.