A Nemzetközi Dendrológiai Alapítvány a Magyar Természettudományi Múzeum Dendrológiai Dokumentációs Projektje munkacsapatából alakult, és egy amerikai ösztöndíjas időszakhoz kapcsolódva jött létre 1995-ben. Sikeres expedícióik nyomán az alapítvány munkatársai célul tűzték ki a világ mérsékelt övi fás növényeinek minél teljesebb megismerését, az expedíciós gyűjtések és háttér-dokumentációjuk megőrzését, szakmai és ismeretterjesztő műveikkel a természetismeret kiterjesztését.
Mintegy 250 ezer herbáriumi mintával és közel 89 ezer eltérő gyűjtéssel Európában az 52. legnagyobb ilyen gyűjteményt hozták létre. Ha csak a dokumentált fás növények számát vetjük össze nemzetközileg, még kiemelkedőbb helyre kerül a gyűjtemény. A célkitűzés az, hogy klímaövünk valamennyi fafaja összehasonlító dokumentációja helyet kapjon a hazai tudomány és oktatás elősegítésére.
A nemzetközi dendrológiai kutatások élvonalába tartozó dr. Debreczy Zsolt és csapata dr. Rácz István kurátorral együtt az elmúlt csaknem fél évszázadban az egész mérsékelt övet kutató, feltáró, egyben értékmentő munkát végzett, több új fafajt fedezett fel, és könyvek sorát jelentette meg.
A munka további eredménye a több százezer analóg és digitális szakfotó, háromezer kötetes dendrológiai szakkönyvtár, valamint egy kiterjedt, jól dokumentált génmegőrző élő növénygyűjtemény, amely a Föld mérsékelt övi és hideg égövi területeit feltáró rendszeres gyűjtőmunka eredménye. A felhalmozott szellemi tőke és pótolhatatlan dokumentáció fennmaradása, a szellemi érték hasznosulása céljából az alapítványnak helyet adó, 650 négyzetméteres budakeszi épület műszaki állagának romlása, a megújításhoz szükséges források hiánya miatt kerül most sor erre a költözésre.
A NÖF javaslatára, az MKA koordinálásával a Nemzetközi Dendrológiai Alapítvány gyűjteményei és dokumentációs központja az iszkaszentgyörgyi Amadé–Bajzáth–Pappenheim-kastély egyik szárnyába költözik. A költöztetés a kertész- és tájépítész szakma széles körű összefogásának köszönhetően valósul meg. A három szakmai szervezet együttműködési megállapodása a gyűjtemény és könyvtár megőrzését, a minél szélesebb körű megismertetést célozza. Az Alapítvány tudományos anyaga és élő gyűjteménye a mai klimatikus viszonyok között különösen fontos szerepet tölthet be és a jövőben új erővel segítheti a hazai dendrológiai növénytermesztést is.
A Budapesttől 80 km-re fekvő iszkaszentgyörgyi kastély 1870-ben a Bajzáth családtól házasság révén került a Pappenheim grófok birtokába, akik egészen a második világháború végéig birtokolták a kastélyt.
Az épületet körülölelő kastélypark teraszos kialakítása, a neobarokk, a kor divatját követő „formal garden” egyedülállónak számított és számít ma is történeti kertjeink sorában. A park többi része több növénykülönlegességet rejt.
Az MKA és a NÖF közötti, az iszkaszentgyörgyi kastélypark fenntarthatósági modelljéről szóló együttműködés keretében a kutatóközpont jóvoltából is kerülnének különleges növények a parkba, gazdagítva az eredeti dendrológiai gyűjteményt. A kastélyban helyet kapó dendrológiai és expedíció-történeti kiállítás a tervek szerint 2023 végétől fogad majd látogatókat.
Fotó: Magyar Kertörökség Alapítvány