Nemzetközi projekt kutatja a Baltikum múltját

Kultpol

Az eredmény már most is igen lenyűgöző: az adatbázis jelenleg 10 ország 900 archív dokumentumát tartalmazza. Ezek ingyenesen kereshetők és használhatók. A témák a hajózástól a kereskedelmen át ezek költségéig, a kereskedelmi szabályokig, a diplomácia alapjaiig és az egymásra gyakorolt kölcsönhatásig terjednek. A virtuális kiállításként is megtekinthető honlap számára a 900 dokumentumot az adott országok állami levéltárai biztosították.

A Baltikum kereskedelmének történetét az oldalon a Groningeni Egyetem kutatója, Hanno Brand írta meg, a tanulmány hatásosan, áttekintő jelleggel mutatja be a témát. Emellett a témával foglalkozó kutatókat, tevékenységüket és írásaikat is megismerhetjük. A gyönyörűen megtervezett és egyszerűen használható oldal méltó a témához.

A balti-tengeri országok megnevezés az összes, Balti-tengerrel határos országot magában foglalja: Finnország, Svédország, Észtország, Lettország, Litvánia, Oroszország, Lengyelország, Németország, Dánia. A XIII-XVII. század között a régiót a Hanza Szövetség uralta, biztosítva tagvárosai között a biztonságos kereskedelmi útvonalakat.

A XVII. században Lengyelország, Dánia és Svédország háborúzott a Balti-tenger uralmáért (Dominium Maris Baltici), melyet végül a svédek szereztek meg. A svédek ezután csak mint Mare Nostrum Balticum (a mi Balti-tengerünk) néven hivatkoztak a tengerre. A XVIII. században Oroszország és Poroszország uralták a tengert: Nagy Péter cár új fővárosát, Szentpétervárt a Néva folyó torkolatánál, a Finn-öböl partján alapította meg.

http://www.balticconnections.net/