Nemzetközi virtuózok érkeznek az ország legjelentősebb gitárfesztiváljára

Program

Koncertek, mesterkurzusok és szakmai előadások is szerepelnek a 26. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál csütörtökön kezdődő programjában.

Pavlovits Dávid  Kép forrása: Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál
Pavlovits Dávid. Kép forrása: Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál

A fesztivál Magyarország legrégebben működő és egyben az egyik legjelentősebb gitáros rendezvénye. A szakmai rendezvényt Pavlovits Dávid gitárművész-zeneszerző alapította 1999-ben. Ő maga több mint harminc országban lépett fel, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Bartók Béla Művészeti Karának docenseként pedig az ország egyik legnépszerűbb és legsikeresebb klasszikus gitár közösségét fogja össze. A szervezők erős szakmai háttérrel, ösztöndíj programokkal és a fesztivál keretében szervezett fellépési lehetőségekkel támogatják a fiatal művészeket.

A rendezvény több mint negyedszázaddal ezelőtti megalapításával a cél nem csak egy hosszan tartó tradíció megalkotása volt, hanem az is, hogy nemzetközileg elismert sztárokat hozzanak el a Szegeden és annak környezetében élő közönségnek. Csütörtökön, a fesztivál megnyitóján a művészeti kar koncerttermében színpadra lép a Szeged-Novi Sad gitárzenekar Pavlovits Dávid vezényletével. Hallható majd Beke István, a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia gitártanára, illetve a marosvásárhelyi Harmonia Cordis Egyesület elnöke, valamint a Phoet Duo, Bozsóki Gergely (gitár) és Kovács Csilla (zongora).

Pénteken a gitárvirtuózok estjén Csáki András, a Zeneakadémia docense mellett a Darmstadtból érkező Tilman Hoppstock szuggesztív és virtuóz játékát hallhatják a vendégek.

A szombati gálaesten a tizenötnél is több nemzetközi klasszikus gitárversenyt megnyerő, lengyel Marcin Dylla és a Perlita de Hungría flamenco duó – Girán Péter (gitár) és Kóródi Gyöngyvér (ének) – szenvedélyes produkcióját élvezheti a közönség.

A hagyományokhoz híven a fesztivál során mesterkurzusokat is szerveznek: idén a szlovén Adam Marectől és Bozóki Andreától tanulhatnak a résztvevők, a kínai Li Csouko (Li Zhuoge) a tajcsi és a zenélés kapcsolatáról, Majer Attila pedig az Alexander-technikáról tart előadást.

A részletes program  itt található.