Néprajz és probléma-érzékenység

Egyéb

?Az a kép, amely kiállításokkal azonosítja a múzeumot, idejétmúlt?- hangsúlyozta a nyílt napon Kemecsi Lajos igazgató, aki úgy véli, az intézménynek nagyobb szerepet kell vállalnia annál, minthogy kizárólag tárlatoknak ad helyet. ?Konferenciák, kiadványok, vándorkiállítások egyaránt színesítik az éves programot, emellett az ország legnagyobb virtuális gyűjteménye segít abban, hogy a hatalmas műtárgyi anyag, amellyel rendelkezünk, mindenki számára látható legyen? ? fejtette ki Kemecsi Lajos a március 5-ei Néprajzi Múzeumi Napja program sajtótájékoztatóján.

 
Az igazgató a múzeumi nyílt nap mellett akciókkal, programokkal, Facebook- és youtube-csatornák alkalmazásával népszerűsítené az intézményt, amely a nemzetközi példákhoz hasonlóan a jövőben nyitna a tematikus évadok bevezetése felé, bár Kemecsi Lajos elmondása szerint az egy téma köré csoportosuló éves tárlatokra még nem állnak készen.
 
Az időszakos kiállítások közül két tárlatot nyitnak meg március 5-én a Néprajzi Múzeum Napjának keretein belül: az Új szerzemények a 2012-es évben megvásárolt 370 tárgyat és több ezer fotót mutatja be a látogatóknak, míg a Minden kocka érték ?Én voltam a gyalogfilmes? című kiállítás a tavaly elhunyt Keszi Kovács László etnográfus életútjának főbb állomásait követi végig. A tárlat a magyar néprajzi filmezés összefoglalójaként is helytálló, hiszen a kutató az elsők között készített felvételeket gyűjtései során.
 
Jelenleg három olyan időszakos kiállítást láthat a közönség, amely már január-februárban megnyitotta kapuit. Bán Aladár az észt szigetvilágról szóló gyűjtése elképesztően gazdag néprajzi anyagot vonultat fel a kultúráról: ennek köszönhető, hogy vándorkiállításként Észtországba is meghívták a tárlatot. Lennart Meri filmes vándorútjának dokumentációja, azt mutatja be, hogyan látta a ?70-es ?80-as években az észt ? később köztársasági elnökké lett ? kutató a finnugor népek kultúráját. A mai ember szemszögét próbálja meghatározni a TÁRGYAS_RAGOZÁS -> szubjektív etnográfia című tanulmányi kiállítás, amely olyan kérdésekre kíván választ keresni a gyerekeknek, fiataloknak, felnőtteknek tartott múzeumpedagógiai foglalkozások keretében, mint például: mi a néprajz feladata, vagy mit nevezhetünk néprajzi tárgynak.
A problémaérzékenység, az aktualitás, a társadalmi szerepvállalás jegyében mutatják be a március 22-étől szeptember 9-éig zajló Multietnikus dimenziók, valamint az április elejétől június második hetéig tartó Roma életek című kiállításokat. Előbbi Hernai Béla tanár, amatőr helytörténész és fényképész hagyatékából mintegy 700 üvegnegatívot tár a látogatók elé, amelyek emberi portrékat ábrázolnak. ?Egy valóban multikulturális közösség, Vémend fotográfiái a cigány, zsidó, szerb, német, magyar emberek együttélési stratégiáira hoz példát bemutatva, hogy a nemzeti identitásnál is előrébb valónak számított a lokális identitás? ? jegyezte meg Kemecsi Lajos, aki a Spanyolország Kulturális Minisztériuma által támogatott, Magyarországra érkező Roma életek című vándorkiállítás jelentőségét is abban látja, hogy a kisebbség integrációjával kapcsolatos jó példát ismerteti.
 
Az idei tárlatok között feltűnik még a berlini európai Kultúrák Múzeuma kortárs fotográfiákból és interjúkból álló kiállítása, amely szintén a multietnikus környezetben való életről, a más nemzetiségekhez való attitűdről ad képet. Emellett a finn ?ryijy?, azaz csomózott szőnyegek több mint kétszáz éves változásait bemutató érdekes magángyűjtemény is várja a látogatókat, amely egy tárgytípuson keresztül egy egész kultúra változását érzékelteti. Az aktualitásokra reagálva, az ország EU csatlakozása alkalmából szeptemberben horvát kiállítást, míg a World Press Photo kísérőrendezvényeként szintén ősszel Kínáról készült kortárs fotótárlatot rendez az intézmény.
 
Emellett utazókiállításokkal az ország több pontján is jelen lesz a Néprajzi Múzeum: az Ácsolt fatornyok ? védelmező templomok című kiállításnak Szeged, Mezőkövesd, Sepsiszentgyörgy; az óceániai ékszereket felvonultató tárlatnak Miskolc, Debrecen, Csíkszereda, míg a Fekete-körös-völgy lakóit, településeit bemutató gyűjteménynek Várasfenes, Naygszalonta, Kolozsvár, Bélfenyér, Köröstákány, Magyarremete, Belényesújlak, Gyanta, Belényes, Kolozsvár és Békéscsaba is helyet ad.
 
A Magyar Néprajzi Múzeum Napja rendezvény alkalmából az intézmény március 5-én tárlatokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várja az érdeklődőket. Este hat órától pedig a Mandel Quartet és a Téka Együttes reneszánsz népzenét kínáló koncertje zárja a napot.
 
(Forrás/fotó: Kultúra.hu)