Újabb darabbal bővül a New Order újrakiadás-sorozata

Popkult

A legendás manchesteri zenekar idén novemberben az eredetileg 1986-os anyagát, a Brotherhoodot dobja piacra extra változatban. Ezen az albumon szerepel a Bizarre Love Triangle című dal, amellyel annak idején a New Order az első sikerét érte el Európán kívül: az Egyesült Államokban és Ausztráliában is felfigyeltek rájuk.

British lead vocal and member of New Order, Sumner performs at the BT London Live - Closing Ceremony celebration concert in Hyde Park, London, on the last day of the London 2012 Olympic Games on August 12, 2012. AFP PHOTO / ANDREW COWIE
ANDREW COWIE / AFP
A New Order koncertje a londoni Hyde Parkban 2012. augusztus 12-én. Fotó: Andrew Cowie / AFP

A New Order zenekar szerdán jelentette be közösségimédia-felületein, hogy 2019-ben kezdett újrakiadás-sorozata következő elemeként negyedik stúdióalbumát is kiadja újramaszterelt verzióban, kislemezdalokkal, remixekkel, demó- és élő felvételekkel, koncertvideókkal. A két CD-t, két DVD-t és egy LP-t tartalmazó doboz a Warner Music gondozásában lesz elérhető november 22-től.

A pakkban az első CD-n és az LP-n a Brotherhoodon eredetileg szerepelt dalok (köztük olyan nagy slágerek, mint a Bizarre Love Triangle vagy az As It Is When It Was) hallhatóak.

Egy második CD-n számos ritkaság szerepel, így kilenc, eddig kiadatlan szám, egy 1985-ös stúdiófelvétel anyaga, valamint egy 1988-as filmhez, a Salvationhöz készült dalok, például a Skullcrusher, a Let’s Go és a Sputnik. A box két DVD-jén filmfelvételek szerepelnek a New Order 1986-1987-es koncertjeiből (Brixton Academy, G-Mex Manchester, Glastonbury), valamint televíziós show-műsorokból, ezek túlnyomó része korábban csak VHS-en volt elérhető.

A Brotherhood 1986 szeptemberében a Factory Records kiadásában jelent meg LP-n, CD-n és audiókazettán, és a kilencedik helyig jutott a brit albumlistán. Az elektronikával fűszerezett, alapvetően posztpunk stílusú szerzemények között ott szerepelt – a nagylemez B oldalának nyitószámaként – a Bizarre Love Triangle című dal, amely kislemezen is megjelent, és ez hozta meg az áttörést a zenekar számára az Egyesült Államokban és Ausztráliában.

A Bizarre Love Triangle időtállóságát és népszerűségét jól jelzi az, hogy tavaly is készült belőle egy feldolgozás. A számot a dalszerző és multi-instrumentalista Catherine Anne Davies alakította át a saját elgondolása szerint. A walesi előadó The Anchoress néven működteti szólóprojektjét a 2000-es évek közepe óta.

A New Order a Joy Division három tagjából alakult Manchesterben, miután Ian Curtis, a posztpunk csapat énekes-szövegírója 1980 májusában öngyilkos lett. A zenekar (kiegészülve a billentyűs-gitáros Gillian Gilberttel) a popos elektronika felé fordult, és a rockarénák mellett a táncparketteken is komoly sikereket ért el.

A csapat 1993-ig hat sikeres stúdióalbumot készített; a Blue Monday című, 1983-ban kiadott kislemez forradalmi hangzású volt abban az időben. A New Order 1993-tól 1998-ig szüneteltette tevékenységét, az idő alatt a tagok különböző projektekben (Electronic, Revenge, Other Two, Monaco) dolgoztak. 1998 után készült két stúdióalbum (a másodikon Phil Cunningham helyettesítette Gilbertet), és bár 2006 végén távozott Peter Hook, 2011-ben ismét összeállt a csapat, amelyben Sumnert, Morrist, Cunninghamet és a visszatért Gilliamet Tom Chapman basszusgitáros egészíti ki. Ebben a felállásban eddig egy stúdiólemez készült, a Music Complete 2015-ben.

A Brotherhood a New Order újrakiadás-sorozatának negyedik doboza a Movement (2019), Power, Corruption and Lies (2020) és a Low-Life (2023) után.