Köszöntőjében dr. Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a Pesti Műegylet történetét bemutató tárlat felidézi azt a kulturális és szellemi pezsgést, mely a Pesti Műegylet megalapításához vezetett a reformkorban. ?A kultúra szerepe azóta sem változott: az egyén és a nemzet számára egyaránt a felemelkedés útját jelenti? ? tette hozzá az államtitkár.

Fertőszögi Péter, a kiállítást rendező Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke hangsúlyozta: a tárlat a magyar művészeti nyilvánosság, a műkereskedelem és a műkritika születésének folyamatát, az új magyar festészet hajnalát mutatja be, a reformkortól egészen a kiegyezésig. ?A Pesti Műegylet történetén keresztül megismerkedhetünk azzal a korszakkal, amely kiindulópontja, alapja volt a magyar festészet 20. század eleji csúcspontjának? ? fogalmazott Fertőszögi Péter.

A 19. század közepének magyar művészetét ilyen átfogóan még nem mutatták be a fővárosban ? emelte ki köszöntőjében Gyutai Csaba, a Várkert Bazár ügyvezető igazgatója, majd hozzátette: a kiállításon a Várkert Bazár díszítésében meghatározó művész, Than Mór két képe is megtalálható.

A Pesti Műegylet 1839-ben alakult meg, a magyar művészet serkentése, a közönség ízlésének pallérozása céljából. A Pesti Műegylet nevéhez fűződik az első magyarországi kortárs képzőművészeti kiállítás megrendezése 1840 májusában: több mint 300 darab hazai és külföldi képet mutatott be, és igazi szenzáció volt, mivel hasonló rendezvényt a magyar publikum addig még soha nem látott. A Pesti Műegylet negyedszázadon át mutatta be tárlatait, amelyek akkoriban a magyar művészet kizárólagos fórumaiként működtek. Több, a Pesti Műegylet kiállításain bemutatott főmű ma is közgyűjteményeink fontos, alapvető anyagát képezi.

A mintegy 120 alkotás, köztük festmények, szobrok és sokszorosított grafikák mellett azok a műlapok is bemutatkoznak, amelyeket évente gyártottak és adtak ajándékba a műegylet pártoló tagságának. A tárlaton mások mellett idősebb Markó Károly, Barabás Miklós, Madarász Viktor, Zichy Mihály és számos külföldi művész alkotásai láthatók.

A kiállítás fontos hozadéka a Pesti Műegylet történetét bemutató könyv megszületése, a tárlat egyik kurátorának, Szvoboda Dománszky Gabriellának a tollából.

A tárlat augusztus 7-ig tekinthető meg a Testőrpalotában, hétfő kivételével minden nap 10.00 és 18.00 óra között.

Forrás: Kultúra.hu/MTI

Fotó: Csákvári Zsigmond