Normann megszálló volt az angol történelem leggazdagabb embere

Kultpol

Alan Rufus (Vörös Alan) halálakor mai pénzre átszámítva körülbelül 81 milliárd fontot hagyott hátra, és övé volt az ország jelentős része - derül ki a The Richest of the Rich (A gazdagok leggazdagabbja) című, hamarosan megjelenő könyvből, amelyben a brit történelem 250 leggazdagabb személyét gyűjtötték össze.

A listáról kizárták az uralkodókat, így az első tízbe egy katona, egy diplomata, egy földtulajdonos, egy admirális és egy tábornok is bekerült. A 20. század leggazdagabb emberei érdekes módon a 20. hely mögé szorultak: Mittal, a híres acélmágnás 19 milliárd fontos vagyona csak ennyire volt elegendő, Roman Abramovics pedig csupán az 59. helyig jutott.

A Hódító Vilmos unokaöccseként ismert Alant William de Warenne követi, majd Robert of Mortain és Henry of Grossmont következnek. Rufus vagyonának része volt 250 ezer hektáros földbirtoka Yorkshire, Norfolk, Suffolk, Cambridgeshire, Northamptonshire és London területén; ez utóbbit azért kapta Vilmostól, mert segített az északi szász felkelés leverésében. Nem jelentett hát problémát számára, hogy Yorkshire északi részén felépíttesse magának a Richmond kastélyt.

A könyv szerzői, Philip Beresford és Bill Rubinstein becslései szerint Vörös Alan bevételei az akkori angol államkincstár hét százalékára rúgtak. Ennek alapján viszonyítással sikerült megbecsülni vagyonának mai értékét, amely így nagyjából Bill Gates gazdagságának háromszorosára, míg Abramovicsénak nyolcszorosára tehető. A ma is élő britek közül Gerald Grosvenor, Westminster hercege szerepel a listán: 7 milliárd fontos vagyona a 70. helyre volt elég, és a könyv szerint földbirtokai nagyságával ő áll a legközelebb Vörös Alan területszerző éhségéhez.

A könyv szerzői szerint érdekesség, hogy a 250 névből 29 embert végeztek ki vagy halt erőszakos halált.