Nyár-éji ábránd - Diákszínjátszók az OPKM udvarán

Egyéb

Rájöttek. A diákszínjátszókkal! A múzeum különleges hangulatú kertjébe invitálták a látogatókat, és a tavaszi országos diákszínjátszó fesztivál legsikeresebb előadásaiból válogattak.
A diákszínjátszás több évszázados hagyományokkal bír. Ki ne emlékezne például, amit Csokonai csínytevéseiről tanult ezzel kapcsolatban. A pedagógusok mindig is tudták, hogy közös játék alkalmával mennyi minden tanítható meg könnyedén. A mostani válogatás is ezt mutatja. A XIX. századi osztrák szerzőnek, Nestroynak A talizmánját igazították magukra a Bródy Imre Gimnázium Háttal Színpadosai, Ibsen Peer Gyntjét a Vörösmarty-s diákok, Shakespeare Szenitvánéji álomját Nyár-éji ábránd címen a Pesti Barnabás Gimnázium drámatagozatosai. Ez az az előadás, amely mindent "tarolt" Dombóváron, az országos fesztiválon. Országos első helyezést ért el, Perényi Balázs rendezői különdíjjal gazdagodott, a szereplők közül ketten, Solti Bence és Kosznovszky Márton külön színészi oklevelet kaptak. Ezenkívül - a másik két előadással együtt - meghívást a múzeumok éjszakájára.

A diákszínjátszás örök nyomot hagy a résztvevőiben. Ez érződött tegnap este is. A közönség soraiban régről "fertőzöttek", vörösmartysok, pestibarnabásosok, Perényi-tantványok. Innen könnyű csatát nyerni, gondolom, hogy aztán a következő pillanatban már el is felejtsem. Igazi színház kezdődik. Színes ruhás fiúk, lányok állnak, ülnek, elhevernek a füvön, és a szerelem furcsaságairól tesznek kijelentéseket, saját és mások szövegeivel, dallamfoszlányaival. Nekem mondják. Engem néznek. Aztán elkezdődik egy történet. Hamar kiderül, a felnőttek fehérben, a tündérek feketében - köztük a főtündérek, Oberon és Titánia civilben a tanáraik, Víg Ágnes mozgástanár és Kovács Áron énektanár, aki egyúttal az előadás zenésze is -, a szerelmesek pedig sárgában, pirosban, zöldben, kékben. A színek egy-egy szerepet jelölnek, melyet az est folyamán többen, egymástól átvéve játsszanak. A mesteremberek pedig "civilben", már amennyire bármi civil, ha színtérben van. Aki ismeri, ráismerhet a Shakespeare-mesére, aki nem, most megismerheti. Miközben saját magukról, konfliktusaikról, vívódásaikról szólnak, humorral és öniróniával.

Bár sok vendégszöveg és "vendégdal", többek közt Sebő Ferenc, Cseh Tamás, Európa Kiadó, Elvis Presley, Serge Gainsbourg, Jane Birkin és The Residents hallható, azért nagyjából a Nádasdy Ádám fordította shakespeare-i mondatok mentén haladnak. Ám a mesteremberek jeleneteiben szinte egyetlen mondat sincs a Szentivánéji-ből. Ekkor elárulják, hogyan is született az előadásuk. Mennyi kínnal, mennyi munkával, mennyi elszánással és tévúttal. Miközben kitűnő paródiát mutatnak magukról, illúzióikról, csalódásaikról és a tanárukról, a rendező Perényi Balázsról. Aki elmondta az elején, hogy mivel szentivánéj, este kilencig világos, fényt tudnak csinálni, sötétet nem. Azt nekünk kell majd elképzelni.
Elképzeltük. Könnyedén.