Nyelvlesen a múzeumban

Egyéb

?Nyelvünk közös emlékezetünk. Fontos, hogy a változásai ellenére is felismerjük benne magunkat, irodalmunkat, kultúránkat. Már csak azért is, mert olyan korban élünk, amikor az anyák lassan nem értik, mit írt haza sms-ben felső tagozatos fiuk, amikor a tetszést mára már lájkolásnak hívják, és az öröm lassan csak egy jel lesz: egy sárga, mosolygós arc. A nyelv sokkal árnyaltabb a mindenki által ismert sárga arcnál: a nyelv vallomás. Minden pillanatban megvallunk valamit, érzelmeinket, állásfoglalásainkat, elmondjuk véleményünket a minket körülvevő világról? ­? mondta ünnepi beszédében Halász János.

 

Az interaktív kiállítás jól illeszkedik a Magyar Nyelv Múzeumának többi tárlatához, nem statikus bemutatásra épül, hanem múzeumpedagógiai szerepjátékra. Az enteriőrszerűen berendezett témapontok Kazinczy élethelyszíneit idézik, miközben a vizsgált szövegek a nyelvészet izgalmas témáival egészülnek ki. A tárlat gyakorlati példákon szemlélteti nyelvünk rugalmasságát, alkalmazkodó készségét, a szerepjáték pedig lehetővé teszi, hogy a különböző témapontokat eltérő ritmusban, egyéni érdeklődésük szerint ?játsszák végig? a látogatók, és az izgalmas nyelvi jelenségeken keresztül, játékos módszerekkel hozzák közelebb a nyelvtudomány legújabb eredményeit.

 

A Nyelvlesen ? Kalandozások a nyelv körül az intézményi együttműködés kiváló példája, hiszen a multimédiás anyagok egy része a Petőfi Irodalmi Múzeum mozgó kiállítására, a Nyelvet öltünk! című tárlatra épülnek, amely eredetileg Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulójára készült.