A nyitottság megvan bennünk

Egyéb

Novemberben ül össze az NKA, hogy az új zenei kollégium delegáló ülését megtartsa, amelyre meghívást kapnak a három szerzői jogdíjakat kezelő szervezet, a MAHASZ, az Artisjus és a EJI képviselői is. A könnyű zenei kollégium létrehozása körülbelül 300 millió forintos költséget jelent, amelyet az üres adathordozók jogdíjából szerzett részesedésből, valamint az NKA egyéb bevételeiből finanszírozna az Alap - jegyezte meg L. Simon László. A kulturális és sajtóbizottság elnöke, az NKA alelnöke hozzátette: a múlt heti törvénymódosítás, amelynek értelmében az üres adathordozók után szedett jogdíjak 25 azázaléka a jövőben a szervezethez kerülne, a köztársasági elnök aláírására vár: az ebből származó bevétel, ami körülbelül 700 millió forintot jelent, pedig legkorábban júliusban érkezhet meg az Alaphoz.

L. Simon László kitért az október 15-ei tárgyalásokon tett javaslatokra is: a MAHASZ például kérte, hogy az új pályázati rendszerben a hangrögzítők és kiadók szakmai szempontja is érvényesüljenek, amelyet szorgalmazna az NKA bizottsága is - mondta az alelnök, aki konstruktívnak és előremutatónak ítélte a találkozót, annak elelnére, hogy a résztvevők az elmúlt hetek történéseit nem egyformán értékelték. "A nyitottság megvan bennünk" - fogalmazott L. Simon László. A novemberi ülésen az új zenei kollégium nyolc delegáltjából négyet szavaznak majd meg a szakmai szervezetek, akik között a jogkezelők is ott lesznek.

"Ahhoz, hogy egyetértsünk, beszélnünk kell egymással. A ma elhangzott javaslatokat még végig kell gondolni, de eegyelőre egyiket sem utasítottuk el" - hangsúlyozta Gyimesii László, az EJI képviselóje, aki úgy vélte, természetes, hogy aki megvonásban részesül, az nem értékeli az új törvényt, azonban be akarják bizonyítani, hogy a változásnak előnyei is vannak. Szinger András az Artisjus főigazgatója nem kívánt állást foglalni az ülés tekintetében, csupán a megfelelő szervekben való megvitatást követően reagálnak a javaslatokra.

L. Simon László a sajtótájékoztatón kiemelte: fontos, hogy minél több bevétel az országban maradjon, ezért közös érdek a valós felhasználáshoz jobban igazodó jogdíjrendszert kialakítani és megerősíteni.

A megbeszélésen részt vett Victor Máté, az Artisjus elnöke, Póka Egon, az Előadóművészi Jogvédő Iroda választmányi tagja és Szűcs László, a Mahasz elnöke is.