Bár a XX. századi magyar irodalom meghatározó folyóirata, a Nyugat hivatalosan csak jövőre, 2008. január 1-jén ünnepli elindulásának 100. évfordulóját, a történetét ismertető honlapot egykori főszerkesztője, Babits Mihály születésnapján mutatták be az OSZK-ban. A virtuális oldalon a látogató előtt a folyóirat megtépázott, megsárgult lapjain tűnnek fel az információk. A Magyar Elektronikus Könyvtár által készített honlapon 109 szerző neve és a folyóirat kronológiája kapott helyet.
A galériában a 34 éven át kiadott irodalmi újság címlapjai mellett látható egyebek között Ady Endre 1911-es kedvezményes vasúti bérletének fényképes oldala, valamint számos kézirat is. A Nyugat-honlap bemutatóján E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója elmondta, hogy intézményük gazdag programmal készül az irodalmi folyóirat 100. születésnapjára.
A jubileumra rendezendő nagyszabású kiállításon láthatóak lesznek Rippl-Rónai Józsefnek a Nyugat szerzőiről készült portréi, és a Nyugatról mint szerkesztőségről is megemlékeznek. Az évforduló alkalmából kortárs írókat kérnek fel egy-egy nyugatos alkotó pályájának ismertetésére, közönségszavazás útján pedig kiválasztják a legkedveltebb nyugatos írásokat, amelyekből az év végén egy XXI. századi emlékszámot készítenek. Az OSZK alapításának 105. évfordulóját szintén egy történeti honlap indításával ünnepelte hétfőn az intézmény.
A grafikailag minimalista oldalon az alapítás körülményei, az alapítóhoz, Széchényi Ferenchez kapcsolódó idézetek és versek olvashatók. A kronológia menüpont alatt a könyvtár rövid története kapott helyet, de az intézmény főigazgatóinak is helyet szentelt a virtuális adattár. A Kincseinkből című aloldalon a Nemzeti dal első, Petőfi Sándor által dedikált nyomtatott példánya, valamint a Szózat és a Himnusz kézirata látható. Az eseményen átadták az OSZK Örökös Tagja címet is, amelyet idén Bakonyi Péter vehetett át. A méltatás szerint a tudós az OSZK-ban is használt számítástechnikai rendszerek bevezetéséért részesült a 2005-ben alapított elismerésben.
Széchényi Ferenc 1802. november 25-én nyújtotta be a bécsi Magyar Kancelláriához ajándékozó-alapítólevelét, amelyben felajánlotta könyvtárát, kép-, szobor- és éremgyűjteményét a nemzetnek. Az uralkodó, I. Ferenc másnap, november 26-án aláírta és kiadatta az ünnepélyes királyi oklevélbe foglalt alapító okmányt. Ez az esemény jelentette Magyarország nemzeti könyvtárának megszületését.
(Múlt-kor/MTI)