A "nyughatatlan utazó" zongorista a Müpában

Egyéb

Piotr Anderszewski nem csodagyerekként tűnt fel a koncertpódiumon, már 21 esztendős volt, amikor 1990-ben a Leedsi Nemzetközi Zongoraversenyen először felfigyelt rá a közönség. Szabálytalan, tudatos, szenvtelen, laza, különc, befelé forduló, kitárulkozó ? ellentétesen írják le személyiségét a tudósítások, kritikák. Ha pedig önmagáról, zenei szemléletéről beszél, egyszerűen és őszintén fogalmaz: egy koncert ? véli ?, nem több mint lehetőség, hogy az adott mű számára éppen akkor és úgy érvényes személyes megközelítését a hallgatókkal megossza.

A zongorista az ezredforduló óta visszatérő vendége a hazai koncertpódiumoknak, rajong a magyar közönségért, a közönség pedig érte, hiszen Anderszewski telt házas teremben is pillanatok alatt képes meghitt hangulatot teremteni. Kíváncsi és szabad egyénisége maximalizmussal párosul. Többször is előfordult, hogy ráadásképp újból eljátszotta a ?rendes? műsorban szereplő darabot, mert elégedetlen volt magával. Elmélyült muzsikusként csak azokkal a művekkel foglalkozik, amelyek megszólítják, és amelyekről úgy érzi, hogy meg tudja velük szólítani hallgatóságát. Ez az igényesség késztette a neves muzsikus-író-filmest, Bruno Monsaingeont, hogy Yehudi Menuhin, Glenn Gould és Szvjatoszlav Richter mellett A nyughatatlan utazó címmel Anderszewskiről is filmportrét készítsen.

 

Maximalizmusa, és az ehhez köthető, elsőre szokatlannak tűnő színpadi akciói sosem válnak kontraproduktívvá; számos szakmai elismerés, többek között legutóbbi díja is bizonyítja ezt: a rangos BBC Music Magazine az ?év lemezének" választotta 2012-es albumát. Különösen testhezállók számára Mozart zongoraversenyei, amelyeket az utóbbi években rendszerint karmester nélkül ad elő, és a korhű elveknek megfelelően legtöbbször maga dirigálja a zenekart, Mozart korában ugyanis még ismeretlenek voltak a pálcás dirigensek. Május 20-i koncertjén a zongorista rutinos partnere ? akárcsak öt évvel ezelőtt is ? a Skót Kamarazenekar lesz a Müpában, akikkel Mozart zongorára írt A-dúr versenyműve mellett Schumann fantáziaszerű és bensőséges hangulatú zongoraversenyét is előadja.

Az 1974-ben alakult ? idén alapítása 40. évfordulóját ünneplő ? Skót Kamarazenekar egyike Skócia öt kormányzati támogatást élvező nemzeti művészeti együttesének. A zenekar Skócia egyik legfontosabb kulturális nagykövete, hiszen nemcsak a szigetország híres fesztiváljainak ? Edinburgh, Aldeburgh BBC Proms ? visszatérő vendége, hanem világjáró társulat, amely nemcsak szerte Európában, hanem a Távol-Keleten és az Egyesült Államokban is jól ismert.