A szakma döntése alapján Csankó Zoltán, a Győri Nemzeti Színház művésze, Földes Tamás, a Budapesti Operettszínház színművésze és Vlahovics Edit, a szombathelyi Weöres Sándor Színház művésze a Kaszás Attila-díj idei jelöltje. A közönség augusztus 23-ig szavazhat az általa legjobbnak tartott színészre.

Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára az online bejelentésen elmondta: az akadémia 2013 óta támogatja a díj adományozását. „Örömmel álltunk a megkeresés elébe, hiszen Kaszás Attila emlékét őrizni mindenki számára megtisztelő feladat. Ezzel olyan kezdeményezéshez kapcsolódhatott az MMA, amely igazi polgári akció, széleskörű összefogásról tanúskodik.” Megjegyezte: a díj adományázási módszere a legkézenfekvőbb és a legkevésbé megkérdőjelezhető.

Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár szerint a
Kaszás Attila-díj az elmúlt években komoly elismerést vívott ki magának. „Ez a
legdemokratikusabb díj.” Az elismeréshez társuló pénzösszeget, amelyet a
Raiffeisen Bank biztosít, az EMMI ettől az évtől négyszázezer forinttal
egészíti ki, így 800 ezer forintra emelkedik – tette hozzá.

Pokorni Zoltán, Hegyvidék polgármestere arról beszélt, hogy büszkék az álaluk alapított díjra, amelynek erénye, hogy olyan művészeti elismerés, amelyet nem a hatalom, a kormány vagy valamilyen zsűri adományoz, hanem a szakma és a közönség megbecsülését jelzi. „Jelöltté válni is dicsőség.”

Csankó Zoltán színművészt második alkalommal jelölték
a díjra. „Furcsa érzéseim vannak ezzel kapcsolatban: egyrészt nagy boldogság és
megtiszteltetés, másrészt fájdalom.” Hozzátette: Kaszás Attilával a Nemzeti
Színház társulatában töltött évek alatt alakult a felszínes ismeretség
barátsággá, amely sajnos csak néhány évig tartott. „Attila szellemiségét
hordozza ez a díj, amely azért különleges, mert a szakma és a közönségét véleményét
egyaránt tükrözi.”

A Győri Nemzeti Színház színművésze Marc Chagall sorait idézte: „Mindenki tudja, hogy ha valaki jó ember, attól még lehet rossz művész. De soha nem lesz valaki igazi művész, ha hiányzik belőle az emberi nagyság és jóság.” Ezen az úton igyekszem haladni – jegyezte meg.

Földes Tamás szerint elképesztő nagy és jóleső
elismerés a Kaszás Attila-díj jelöltjének lenni. A Budapesti Operettszínház
színművésze elmondta: amikor a főiskola után a Rock Színházhoz szerződött, a Nyomorultakban játszottak együtt Kaszás
Attilával. „Az a találkozás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy olyan emberré
váljak, amilyenné szerettem volna. Attila remek színész volt és csupaszív
ember, tele szeretettel. Lehet jó színésznek lenni, de az adottság; az
emberségen viszont mindig lehet dolgozni.”

Vlahovics Edit arról beszélt, hogy Kaszás Attiláról elsősorban a férfi báj jut eszébe, amivel a színművész minden nézőt elbűvölt. „Rendkívüli vonzereje volt, különösen, ha énekelt.” Az utolsó filmjében együtt forgattak – tette hozzá. „Amitől ez a díj más, mint a többi, hogy a kollégák, a közösség és a közönség szeretete egyaránt benne van. Közösség nélkül nem létezik színház, ahogyan közönség nélkül sem.”

Tardy-Molnár Anna, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette: a közönség augusztus 23-ig szavazhat a jelöltekre a kaszasattiladij.hu oldalon.

A díj a magyar nyelven játszó színművészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását szolgálja, hisz a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok közösséggé formálásában, ahol dolgozott. A díj odaítélésének egyik fő kritériumaként a kiemelkedő mesterségbeli tudás és művészeti teljesítmény mellett az adott társulatban vállalt jelentős közösségépítő szerepet jelölték meg az alapítók.