Az ókori fazekasságról tartanak előadást az Aquincumi Múzeumban

Kultpol

 

Az ókorban égetett agyagból tudtak legkönnyebben és leggyorsabban elkészíteni olyan használati tárgyakat, amelyeket később már megfelelőbb alapanyagból állítottak elő. Ebből kifolyólag sokkal szélesebb körben alkalmazták, így a fazekakon, tálakon, tányérokon kívül például hombárokat, serpenyőket, poharakat, szűrőket, tintatartókat, perselyeket, bélyegzőket is készítettek kerámiából.

   
Szerencsés módon Aquincum környékén a természetes agyag (az úgynevezett "kiscelli agyag") előfordulása és a megfelelő vízellátás kitűnő feltételeket biztosítottak a kerámiakészítéshez: az egykori római település tágabb (Lágymányos és Békásmegyer közti szakasz) területén mintegy 21 fazekasműhely és több mint 70 égetőkemence mutatható ki.
 
Kezdetben a bennszülött kelta fazekasok kisebb kapacitású műhelyeikben részben még a saját hagyományaikat követve, részben pedig már az új (Itáliából és a nyugati provinciákból érkező) divatirányzatoknak megfelelően készítették termékeiket. Ennek egyik legszebb példája az úgynevezett "Pannoniai szürke" (pecsételt) kerámia.
   
A kisebb műhelyeket fokozatosan felváltották a nagyipari jellegű, tömegtermelésre berendezkedett manufaktúrák, ahol már jórészt egységesebb, az egész birodalomban elterjedt terméktípusokat állítottak elő.
   
A legnagyobb kiterjedésű fazekas telep a polgárvárostól keletre (az egykori Gázgyár területén), a Duna partján, mintegy 15 hektáros területen működött. Itt a konyhai edények, mécsesek, lepénysütő-minták, fogadalmi szobrocskák és épületkerámia mellett a korszak luxuskerámiájának számító terra sigillata gyártásával is foglakoztak, amit az itt talált edénytöredékeken kívül a számos, napvilágra került ép formatál is bizonyít.