Októberben indul a kortárs kísérletezés

Egyéb

Izgalmas októberre számíthatnak a kortárs művészetek kedvelői, a város kulturális életét ugyanis a leghíresebb hazai és nemzetközi művészeket felvonultató Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál színesíti október 11-20. között. A tíznapos rendezvény a legigényesebben megálmodott színházi, táncos, képzőművészeti és zenei programokat kínálja a közönségnek negyvennégy helyszínen. Csomós Miklós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes szerint ez a fesztivál célközönségét és mondanivalóját tekintve is különbözik a ?konzervatívabb? Budapesti Tavaszi Fesztiváltól, hiszen a Café Budapest ?fiatalosabb, kísérletezőbb, újszerű megoldásoknak ad helyet?.

Olyan stílust, és műfajt teremteni, mely új utakat mutat és segít kitörni a hétköznapokból ? többek közt ez a kortárs művészet feladata Bán Teodóra szerint. A Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapest Jazz Club, az A38 hajó, a Budapest Music Center és a Trafó Kortárs Művészetek Háza mellett idén is kiemelt szerepet kapnak a fővárosi romkocsmák, valamint ezúttal is markáns köztéri jelenlétre lehet majd számítani: a 4-6-os, valamint a 47-es villamos megállóiban az utasok bármikor belefuthatnak egy-egy színházi előadásba.

A Proton Színház társulata a fesztivál keretein belül mutatja be Mundruczó Kornél és Wéber Kata Demencia című darabját a Trafóban. Az előadás a dokumentarista-realista ábrázolásmódot és a tudatalatti absztraktabb világát összemosva jeleníti meg a módot, ahogyan a társadalom az öregekkel és a mentális betegekkel bánik. Ezzel szemben a Nemzeti Színházban egy klasszikust, a nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház és a budapesti Maladype Színház által színpadra állított Bulgakov-művet tekinthet meg a közönség. A Mester és Margaritát Balázs Zoltán rendezésében tekintheti meg a közönség.

Egy valódi hollóval való találkozásnak köszönheti a közönség Nagy József legújabb, Hollók című vizuális elemekkel tarkított zenés táncszínházi művét. A Trafó ügyvezetőjét a madár még Japánban ihlette meg, amikor egy épület tetején gyakorolt éppen.

Október 11-16. között a Monodráma Fesztiválon három hazai és három külföldi produkció vesz részt, így többek közt a ljubljanai Glej Színház és a moszkvai Praktyika Színház; utóbbi Viktor Rizsakov rendezésében a nőszerepek metamorfózisáról mesél majd.

A nemrég felújított Budapest Music Center a fesztivál új helyszíneként a jazz és a kortárs zenei programoknak ad majd otthont, így többek közt itt találkozhat a közönség Eötvös Péter világhírű zeneszerzővel is, aki dirigensként lesz jelen a koncerten. A Jazzmaraton pedig olyan hazai és nemzetközileg elismert kiválóságokat vonultat fel, mint Luiza Zan, Barabás Lőrinc vagy a Tóth Vera-Éles Gábor páros.

A fesztivál keretein belül a Kortárs Galériák Éjszakájával a képzőművészet szerelmeseinek kedveskednek; több mint 20 neves kiállító csatlakozásával az esemény során az érdeklődők betekinthetnek a kortárs galériák világába, illetve részt vehetnek kiállítás-megnyitókon.

A fesztivál 75 millió forintból valósul meg, melyből 30-30 milliót a főváros két külön keretből biztosít, a fennmaradó 15 milliót pedig a Nemzeti Kulturális Alap által nyújtott támogatás biztosítja.