Oláh Szabolcs gitárművész, zeneszerző jazzkvartettre és vonósnégyesre komponált, The Silent Call című zenei anyagában meditatív utazásra hív öt tételben.

Oláh Szabolcs a zenei megfogalmazásaiban számtalan különböző hatást mozgósít a kortárs jazz mellett a rocktól az impresszionista vonósnégyes-hangulatig, hogy a zene segítségével járja végig a belső változás, az egyéni átalakulás fázisait. Zenei életútjának a gondolatiság az alapja, kompozíciói is ebben a szellemben születtek. A zeneszerző a légies, lágy hangszerelés híve, ugyanakkor kísérletező természetétől nem idegen a jellegzetes polifonikus dallami rétegződés és a szokatlan metrumok használata.

A jazz és a komolyzene hagyományának egymásba olvasztása friss kísérlet a számára. A vonósok és a jazzisták közötti párbeszéd a lemezfelvétel próbafolyamata során egyre hallhatóbbá, érzékelhetőbbé vált, amit a zenei szövet már a kottában is megteremt. A teljes formáció telt hangzása bontja ki a tételeket: a kompozíciókban a témák megfogalmazásakor hol a gitár vagy a zongora, hol a vonósok kapnak hangsúlyt, izgalmas párbeszédbe fognak, és van, hogy kiegészítik, árnyalják a gitár- és zongoraszólókat.

A The Silent Call gondolkodtató zene, mindemellett nagyon harmonikus, dallamos és magával ragadó, többszöri meghallgatásra, elmélyülésre érdemes. Kimeríthetetlen zenei finomságokkal tarkított, olyan világ, amiben újra és újra el lehet időzni, és mindig tartogat felfedezni való hangzásbeli érdekességeket. Értőn komponált, komplex, igényes zenemű.

Közreműködnek: Oláh Szabolcs – gitár, Cseke Gábor – zongora, Bögöthy Ádám – nagybőgő, Csízi László – dob és az Accord Quartet: Mező Péter – hegedű, Veér Csongor – hegedű, Hargitai Bence – brácsa, Ölveti Mátyás – cselló.

Az album már elérhető a streaming platformokon.

Oláh Szabolcs tizenöt éves korában váltott hegedűről gitárra, az pedig már gimnáziumi évei alatt kiderült, hogy a zeneszerzésben tud igazán kiteljesedni. 2001-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanult Babos Gyula és Horányi Sándor tanítványaként, a következő évben pedig megalapította az első kvartettjét, amellyel hazánkban és Olaszországban is díjat nyert.

2005-ban alapító tagja lett a Modern Art Orchestrának, ez pedig azóta sem múló nyomott hagyott a zenéjén. Tagja lett az interaktív zenés előadásokat színpadra állító Konzervnyitó Akciócsoportnak, Fekete-Kovács Kornél kvintettjének, játszott Szőke Nikoletta és Dés András triójában is, a saját kvintettjét pedig 2012-ben alapította meg Ávéd Jánossal (szaxofon), Cseke Gáborral (zongora), Soós Mártonnal (bőgő), valamint az ütőhangszereken játszó Dés Andrással. A felállásnak három albuma jelent meg, a Connection (2013), a Gleam (2015), valamint a Kalmár Pannival készült Álomösvény (2016). Utóbbit követte 2017-ban a Cseke Gáborral készült duólemez (Message from The Sun). Komponált a Modern Art Orchestra számára is, a 2009-es Eclectic Path, valamint a 2018-ban megjelent Winding Road című albumokra.

2019-ben Bögöthy Ádám (bőgő) és Csízi László (dob) személyében új tagokkal pumpált friss vért a kvintettjébe. Ennek eredménye a 2019 szeptemberében megjelent Crystal Brook című lemez, melyet a JazzMa.hu neves szaklap olvasói a 2019-es év legjobb albumának választottak. 2020 és 2022 között a Conservatorium van Amsterdam mesterképzésének hallgatója volt jazz zeneszerzés és hangszerelés szakon, ahonnan a diploma mellett két vadonatúj eredeti művel tért haza: Ways of Realization című szvitjét a Modern Art Orchestra számára komponálta, legújabb albumán pedig a jazz kvartettre és vonósnégyesre írt The Silent Call című művét rögzítette az Accord Quartet közreműködésével.

Nyitókép: Stépán Virág