Mi a hazafiasabb: Armani vagy a fűszoknya?

Képző

Az olimpiai megnyitókon a résztvevők azt is megmutatják, mit gondolnak országukról a designon és a divaton keresztül. Körbenéztünk a nagyvilágban, de a magyar emlékidézés sem maradt el.

Az olimpiák sokórás nyitó- és záróceremóniáit legalább akkora érdeklődés kíséri, mint magukat a sporteseményeket: a zenés, táncos, újcirkuszi, színházi, egyszóval előadó-művészeti performansz, vagy még inkább esztrád és divatbemutató fúziós műfajára azok is kíváncsiak, akik a versenyeket maximum akkor nézik, ha hazájuk sportolója kerül döntőbe. Beszédtémát ad a műsor – azt már tudjuk, hogy fellép Celine Dion és Lady Gaga, fáklyát visz Snoop Dogg, de szokás szerint lesznek még nagy meglepetések – és az országok egyenruháit is árgus szemekkel figyelik világszerte. Párizsban, a divat fővárosában, egy olyan olimpián, amelyet a világ vezető luxusmárkacsoportja, az LMVH támogat, ez még inkább így lesz.

A magyar olimpiai csapat tagjai nemzeti színű zászlókkal kezükben egy hajón a Szajna folyón a 2024-es párizsi nyári olimpia megnyitóünnepségén 2024. július 26-án. Fotó: Thomas Samson /  MTI / AP / AFP pool/
A magyar olimpiai csapat tagjai nemzeti színű zászlókkal kezükben egy hajón a Szajna folyón a 2024-es párizsi nyári olimpia megnyitóünnepségén 2024. július 26-án. Fotó: Thomas Samson / MTI / AP / AFP pool/

Nagy tétben le lehet fogadni, hogy a közel- és a távol-keleti, az afrikai, a karibi és óceániai csapatok tradicionális öltözetben vonulnak be a stadionba, jelen esetben csorognak le a Szajnán. Hogy a tongai zászlóvivőre idén is ráadják-e a Rióból és Tokióból, sőt a pjongcsangi téli olimpiáról ismert szettet, még nem tudni, de van néhány egyenruha, amely már komoly figyelmet kapott.

A tongai Peta Taufatofua a pjongcsangi téli olimpián is fűszoknyában vitte országa zászlaját. Fotó:  Philippe Millerreau / DPPI via AFP
A tongai Pita Taufatofua a pjongcsangi téli olimpián is fűszoknyában vitte országa zászlaját. Fotó: Philippe Millerreau / DPPI via AFP

A divattervezők számára hatalmas lehetőség egy olimpiai megnyitó. Alap, hogy a formaruhák a fenntarthatóság és az adaptálhatóság jegyében készüljenek, ezen túl pedig valami egyedivel, emlékezetessel kell előrukkolni. Erre viszont csupán néhány másodpercük van, hiszen a sportolók bevonulása futószalagszerű.

A legismertebb divatházak öltöztetik a legnagyobbakat

Giorgio Armani – Olaszország

Az olaszok 2012 óta Armaniban vonulnak, az idei szettet a divatház 2024 tavaszi-nyári férfikollekciójával együtt mutatták be. A felvonulási ruhákon kívül a legendás tervező készítette a melegítőket, sőt a hátizsákokat és utazótáskákat is. Armani apró easter eggekkel dobta fel a ruhákat, amelyeket csak azok láthatnak, akik azokat hordják. A himnusz kezdő sorai vannak a pólók nyakának és gallérjának belső részére nyomva, a zakók bélésében pedig a teljes első versszak olvasható.

Berluti – Franciaország

A francia luxusdivatmárka Stéphane Ashpool tervezővel és egy mértékadó divatguru, a francia Vogue korábbi szerkesztője, Carine Roitfeld közreműködésével, környezetbarát anyagokból készítette el az olimpiát rendező csapat formaruháját. Egyértelműen az eleganciára törekedtek a hosszú ujjú és ujjatlan királykék szmokinggal, amelynek fényes ombre hajtókája a designeri szándék szerint a francia zászló előtti főhajtás. Szoknya, illetve szűk szabású nadrág és bőrloafer teszi teljessé a szettet.

Ralph Lauren – Egyesült Államok

Az Egyesült Államok olimpikonjait 2008 óta öltözteti Ralph Lauren, minden ruhadarabot országhatárokon belül készítenek. A sportolók két piros-kék-fehér szettet kapnak, mindkettő igazi klasszikus: a megnyitóra kék-fehér csíkos inget nyakkendővel, hagyományos tengerészkék zakót/blézert és mosott kék farmert, a záróünnepségre pedig fehér feliratos motorosdzsekit és fehér farmert.

Ben Sherman – Egyesült Királyság

Az ikonikus brit márka harmadik alkalommal öltözteti a sportolókat. A kapszulakollekciót az Egyesült Királyság kulturális hagyományai inspirálták, a tervező hívószavai az egység és a büszkeség voltak. Ennek megfelelően a négy nemzetet szimbolizáló növények, a rózsa, a bogáncs, a nárcisz és a lóhere jelennek meg a nyitóünnepségen viselt bomberdzseki hátán és a záróünnepségre tervezett ingeken és blúzokon, a pólót a Union Jacket idéző piros és kék geometrikus motívumok díszítik – mindkét mintához vannak passzoló zoknik is! –, ezekhez pedig hosszú és rövid Oxford-rövidnadrágot hordanak a csapat tagjai.

És akik felrobbantották az internetet

Michel & Amazonka – Mongólia

Az ulánbátori tervező nővérek, Michel Choigaalaa és Amazonka Choigaalaa nem ma kezdték az olimpiaiformaruha-tervezést, már a tokiói nyári és a pekingi téli olimpián is az ő kreációikat hordták a mongol sportolók. 2024-ben viszont valamit nagyon elkaptak a piros, kék és fehér nemzeti színeket, a zászlón is megjelenő soyombo szimbólumot, a tradicionális öltözékek szabásvonalait, mintáit és kiegészítőit Párizs és az olimpia jelképeivel ötvöző ruháikkal. A nők még fülbevalót és hímzett táskát is kapnak, a férfiaknak íjászkalap, hagyományos öv és csizma jár.

Stella Jean – Haiti

Beyoncét és Zendayát is öltöztette már az olasz apától és haiti anyától származó, élete első éveit Haitin töltő Stella Jean. A Rómában élő designer az első fekete olasz divattervező, aki az olimpiai csapat egyenruhájával a nagyvilágnak az utóbbi években polgárháborús fenyegetettségben élő ország derűsebb oldalát és kultúráját mutatná meg, Haiti lakóit pedig egyesítené és büszkévé tenné. Stella Jean szerint a sportolók a béke követei és az újjászületés jelképei. Ennek kifejezéséhez egy haiti festőművésszel, Philippe Dodard-ral társult, az ő Passage című festményének motívumai köszönnek vissza a szoknyákon és nadrágokon. Az ingek és blúzok chambray szövetét a szigetországban szőtték. A férfiak zakóját a hagyományos Guayabera ing szabása inspirálta, a nők ujjatlan blézere pedig újrahasznosított anyagból készült.

Tarun Tahiliani – India

Tarun Tahiliani a hagyomány és az érzékenység jegyében készítette az indiai csapat formaruháját. Megvizsgálta, mit viselnek az egyes nemzetek a megnyitókon, és arra jutott, hogy kollégái, éljenek a világ bármely pontján, országuk zászlójából merítenek ihletet a sportolók öltözékéhez. Ennek megfelelően ő is az indiai zászló sáfránysárgáját, fehérjét és zöldjét használta fel a férfiak szettjét alkotó hosszú és laza inghez, a kurtához, és a szintén hagyományos ujjatlan zakóhoz, a bundihoz; a nők esetében pedig azért esett a választása a szárira, mert az alkattól függetlenül mindenkinek jól áll.

Az erő az apró részletekben rejlik

Az ír csapat ruháját az ország jelképe, a háromlevelű lóhere díszíti. Az LW Pearl tervezte, a zakókba minden sportoló megyéjének a nevét belehímezték. 

Az ausztrál csapat zöld-sárga-fehérben lesz, amit viszont nem láthat a néző, az az, hogy a zakók és blézerek mellzsebének belsejébe az ausztrál olimpiai esküt hímezték, a bélést pedig a 301 eddigi ausztrál olimpiai bajnok neve díszíti. A női sportolók egyik kiegészítőjének, egy sálnak a mintáját egy őslakos olimpikon ökölvívó, Paul Fleming alkotta meg, míg a férfiak díszzsebkendőjét egy kis szigetről származó képzőművész munkája díszíti.

Tajvan formaruháját ismét Justin Chou (JUST IN XX) tervezte, aki a közel 24 milliós ország kilenc városából hívott hagyományos kézműves mestereket, hogy a dupla denimből készített Tajvani álom, tajvani erő névre hallgató kollekciót létrehozza. A cipőfelsőrészhez a fenntarthatóság jegyében banánfa törzséből nyert anyagot használtak, a kabátra a nemzeti jelképet, a szilvavirágot hímezték.

Hét érdekesség a magyar olimpiai formaruhák történetéből

Először az Országos Testnevelési Tanács (OTT) javaslatára, az 1932-es Los Angeles-i olimpiára kaptak egyenruhát a magyar sportolók. „Ezt az elhatározást általános megelégedés fogadta, mert több korábbi olimpiai játékon egymástól teljesen elütő öltözékben vonultak föl a magyar reprezentánsok, ami annál inkább feltűnt, mert a többi nemzetek egységes formaruhákban vettek részt az ünnepi felvonulásban” – írta a Magyar Hírlap.

Az 1940-es londoni olimpiai egyenruha tervezését igen magas szinten vették kézbe, hiszen vitéz Tárczay Felicides Román minisztériumi osztályvezető, dr. Szukováthy Imre, a Testnevelési Főiskola igazgatója és az OTT vezetői alkották meg a magyar csapat szettjét. Az eredmény: meggypiros ing, a mellvonalban zöld csíkkal határolt fehér mezőben magyar címer, piros ingből, fehér nadrágból, fehér kisharisnyából és cipőből álló dressz, társasági ruhaként középszürke színű, magyar szabású, fekete zsinórozású állógalléros ruha, a szív felett magyar címer, kivetett fekete nyakkendő, fekete Kossuth-kalap.

A magyar csapat Melbourne-ben 1956-ban. Fotó: Sárosi Imre / FORTEPAN
A magyar csapat Melbourne-ben 1956-ban. Fotó: Sárosi Imre / Fortepan

1976-ban egy új szempontot is figyelembe vettek a tervezők, akik már nem csupán arra ügyeltek, hogy praktikus és kényelmes legyen a viselet, vagy hogy a ruhák színe és anyaga alkalmazkodjék a montreali időjáráshoz, hanem arra is, hogy a közvetítéskor jól mutassanak a színes televíziók képernyőjén is. Az eredmény: homokszínű szafariöltöny a férfiaknak és meggypiros kosztüm a nőknek a megnyitóra, társasági ruhaként a férfiaknak sötétkék öltöny, a nőknek háromrészes sárga kosztüm, szoknyás, illetve nadrágos változatban.

Az 1988-as szöuli olimpia idején már lehetett érezni, hogy új szelek fújnak. A korábban már több olimpia és Universiade magyar formaruháját tervező OKISZ Labort és a calgaryi téli olimpia egyenruháját készítő Hungarotexet megversenyeztették, és 80 sportoló, sportvezető, sportújságíró szavazata alapján választották ki, mit viselnek az olimpikonok. A nyertes Hungarotexnél a tervezők Pierre Cardin útmutatásait is figyelembe vették. Ettől kezdve nyílt pályázaton választották ki a tervezőket, a döntésbe pedig a legilletékesebbeket is bevonták. A nyertesek: Hegyi Lúcia és Sütő Zoltán (Barcelona), Griff Gentlemen’s (Atlanta), Creation Vargas (Sydney, Athén), Makány Márta (Peking), Innoé Design (London), Use Unused (Rio de Janeiro), Nubu (Tokió), Heavy Tools (Párizs).