A Caravaggio (1573-1610) csontjaiból vett DNS-minták alapján négy olasz egyetem antropológusainak kutatása ólommérgezést valószínűsít a halál okaként. A naturalisztikus ábrázolás iskolateremtőjének földi maradványait a toszkánai Porto Ercole templomában találták meg. A dolog szépséghibája, hogy a csontokról nem tudni bizonyosan, hogy valóban az olasz mesterhez tartoztak; a kutatás során az antropológusoknak először mintegy 200 ember földi maradványát kell összevetniük a művész ismert leszármazottaiéval.
A felfokozott életű olasz mesternek egy rövidebb nyugodt periódusa volt: Rómában Francesco Maria Del Monte bíboros vette pártfogásába, palotájában lakva művészetkedvelő társaságának készített intim hangulatú képeket. A nagyivó, erőszakos művész 1606-ban kocsmai verekedés során megölt egy embert, majd négy év múlva 37 évesen rejtélyes körülmények között érte a halál. Egyesek szerint szifilisz, mások szerint gyilkosság végzett vele.
A mostani kutatást vezető Silvano Vinceti szerint "az ólommérgezés felerősíti az agresszivitást és ideges viselkedéshez vezet. Caravaggio pedig tipikusan ilyen karakternek ismerjük." Tény, a 15-17. század festői nagyon súlyos egészségügyi problémákkal küzdöttek az ólomfestékek miatt, és később van Gogh esetében szintén kimutatható a mérgezés.
Caravaggio halálának 400. évfordulóján 2010-ben óriási kiállításokat rendeznek Olaszországban. A hétvégén Rómában állították ki 24 legismertebb festményét. Páratlan összeállításnak ígérkezik, hiszen a 19. században még tévesen több más festő munkáját is Caravaggionak tulajdonították. A tárlat 2010. június 13-ig tekinthető meg a Quirinale-palota hajdani istállójából kialakított Scuderie del Quirinale múzeumban.
A történelem egyik leghányattatottabb életű festőjének életét két kiváló alkotás is feldolgozta - Simon Schama sorozata, a The Power of Art, valamint Derek Jarman 1986-os filmje: