A Bookline novemberi top 50-es listáján tíz önismereti írás, hét krimi, kilenc romantikus történet és kilenc gyerekkönyv szerepel. Az első három helyet ezúttal is dr. Máté Gábor, Fábián Janka, valamint dr. Csernus Imre szerezte meg.

Dr. Máté Gábor összes eddigi írása szerepel a Bookline novemberi sikerlistáján. Legújabb, első helyet megszerző alkotása, a Normális vagy (kritikánk a könyvről itt olvasható) a betegségek valódi okait mutatja be, miközben éles kritikákat fogalmaz meg világunkról. Sok más érdekes és aktuális probléma mellett például feltárja azt az ellentmondást is, hogy „miközben a nyugati világ büszkén tekint az egészségügyi szolgáltatásaira, egyre több a krónikus beteg, és romlik a népesség általános egészségi állapota”. A második helyen Fábián Janka szerepel, aki hosszú évek óta a magyar olvasók nagy kedvence, idén több kötete is szerepelt a legkeresettebb könyvek között. Ezúttal A szabadság szerelmesei című regénye ért el kiemelkedő helyet. Középpontjában a reformkor és az 1848-as szabadságharc, valamint Az Anna-bál szerelmeseiből megismert Györöky Ilka és családja története áll. Dr. Csernus Imre legújabb írása a harmadik a top könyvek között. Magyarország egyik legismertebb pszichiátere Én és Te című könyvében ezúttal a különböző életkorokra jellemző szerelemi kapcsolatokat és azok állomásait mutatja be, az első kamaszkori szárnypróbálgatásoktól a felnőttkori szerelmekig.

A már említett pszichológiai kötetek mellett több hasonló tematikájú alkotás érdekelte az olvasókat. Továbbra is nagyon sokan keresik Orvos Tóth Noémi Örökölt sors és Szabad akarat című könyveit, illetve találkozhatunk a legkeresettebb könyvek között Bagdy Emőke Az eltűnt remény nyomában, valamint Emily és Amelia Nagoski Érzelmi kiégés című alkotásaival. Előbbi a szerző válogatott írásait gyűjti össze olyan témák mentén, amik meghatározzák hétköznapjainkat, míg Emily Nagoski a New York Times bestsellerei közé is bekerült írása az érzelmi kiégés témakörét mutatja be: olyan útmutató, ami a kiégés és a stressz hatékony kezeléséhez ad tanácsot, kifejezetten nőknek.

A krimik között a legelőkelőbb helyen szerepel az Agatha Christie nevével fémjelzett Karácsonyi krimik című könyv, amely a szerző témába vágó írásait gyűjti össze, garantált szórakozást nyújtva az olvasóknak. Egy másik kötet is kapcsolódik a „krimi királynőjéhez”, az Agatha Christie 12 új Miss Marple-sztoriban egy-egy neves krimiíró élesztette újjá Miss Marple híres karakterét tizenkét izgalmas, az eredeti történethez hű írással. Richard Osman a Csütörtöki nyomozóklub új történetében pedig az első két részben már megismert nyugdíjasklub idős, de annál leleményesebb bűnüldözői tárnak fel újabb rejtélyes, megoldatlannak tűnő bűntényt.

A gyerekkönyvek esetében a karácsony és a varázslatos tél a legnépszerűbb téma. Berg Judit Maszat karácsonya a legkisebbek egyik kedvence, amely a várakozásról, a készülődésről, valamint a karácsonyról szól. Ugyancsak a várakozást állítja középpontjába Lackfi János Karácsonyváró című kötete. Nemcsak verseskötetként olvasható, hanem adventi naptár is a szerző lányának, Johannának illusztrációval. Hasonlóan kedves kötet Pásztohy Panka Pitypang és a Mikulás című könyve, ahol a főszereplő Pitypang december 5-e éjjelén elhatározza, csak azért is találkozik a Mikulással, hogy egy nagyon fontos kérdést tegyen fel neki. De vajon mi ez a kérdés? Kiderül a könyv elolvasása után.

Nyitókép: dr. Máté Gábor magyar származású kanadai orvos. Fotó: Gurudayal Khalsa