Elmondta, hogy Európában három nagy Vasarely-kiállítás követi egymást rövid időn belül: Madrid után a frankfurti Städel Múzeumban, majd a párizsi Pompidou Központban. Mindháromhoz a Szépművészeti Múzeumhoz tartozó budapesti Vasarely Múzeum kölcsönöz jelentős műalkotásokat, a madridi kiállítási anyag döntő többsége innen érkezett. A budapesti múzeum épp ezért a következő hónapokban az állandó kiállítás helyett a Grüner-gyűjteményből álló időszaki tárlattal várja a látogatókat. Baán László elmondta: a madridi kiállítás magyar kezdeményezésre jött létre a Szépművészeti Múzeum és Thyssen-Bornemisza Múzeum jó kapcsolatának köszönhetően, körülbelül egyéves előkészítő munka után. Felidézte, hogy a spanyol múzeum tavaly fennállásának 25. évfordulóját a budapesti Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria műkincseiből összeállított a Remekművek Budapestről ? A reneszánsztól az avantgárdig című kiállítással ünnepelte, amelyet mintegy 100 ezren láttak három hónap alatt.


vasarely1_600x603.png
Nora-Dell

 

Az op-art születése című átfogó életmű-kiállítás június 7-én nyílik meg a közönség számára a magyar származású, de Franciaországba emigrált Victor Vasarely alkotásaiból Madridban. Orosz Márton, a kiállítás kurátora, a budapesti Vasarely Múzeum igazgatója az esemény sajtótájékoztatóján elmondta: kilenc szekcióban, időrendben mutatják be az op-art ?atyjaként?, ?pápájaként? emlegetett művész fő korszakait és fejlődését. A kiállítási anyag összeállításánál a szervezők célja az volt, hogy megismertessék Vasarely kiemelkedő szerepét a geometrikus művészetet követő absztrakció kialakításában, és bepillantást engedjenek művészetelméleti gondolataiba, kísérleteibe. A Thyssen-Bornemisza Múzeum termeiben elhelyezett 88 műalkotást két videoanyag is kiegészíti: Peter Kassovitz és Herskó Anna dokumentumfilmjei. A kiállításhoz készült háttéranyag emlékeztetett arra, hogy a Vasarely által képviselt, úgynevezett kinetikus művészet Dél-Amerikában talált a legtöbb követőre, amelynek köszönhetően számos gyűjtője akadt Spanyolországban és Dél-Amerikában, így népszerűsége jelentős a spanyol nyelvű világban.


vasarely2_600x576.png
Kroa-MC

 

Guillermo Solana, a madridi múzeum művészeti igazgatója felidézte, hogy ő maga még jól emlékszik arra, amikor Vasarely művei az 1960-as években berobbantak a köztudatba, és elindítottak egy rendkívül népszerű divathullámot. A Vasarely-alkotásokról készült ?olcsó replikák? rengeteg szobafalat díszítettek, és még a ruhák mintázatában is megjelentek ? mondta. Pierre Vasarely, a művész unokája viszont arról beszélt, hogy az utóbbi évtizedekben ez a hatalmas érdeklődés lecsendesedett, épp ezért örömét fejezte ki az egymás után sorozatban nyíló tárlatok miatt. Nagyon fontos elismerni Victor Vasarely helyét a 20. század művészetében ? hangsúlyozta.

 

A szeptember 9-éig látható tárlat létrejöttében közreműködik a pécsi Victor Vasarely Múzeum és a franciaországi Aix-en-Provence-ban működő Vasarely Alapítvány is.

 

Forrás: MTI

Fotó: museothyssen.org