Az ördöglakat titka - JÁTÉKOK RÉGEN ÉS MA

Egyéb

Ördöglakatról és Rubik-kockáról mindenki hallott, de hogy mi a tangram, a meleda, a szóma vagy a rabkereszt, azt már kevés felnőtt tudja. Pedig a játék a XXI. század nagyvárosi tempójában tulajdonképpen már nem is szórakozás, hanem terápiás eszköz lehetne, ha olyan komolyan vennénk, ahogyan a gyűjtemény egykori gazdája tette.
 

gombcsillag_iparmu_gotz.jpg
Gömbcsillag
 
Szentiványi Tibor elektromérnök volt, a hazai számítógépes szakma úttörője. Már az ötvenes években részt vett egy magyar lyukkártya géppark fejlesztésében, majd az M3, az első itthoni számítógép körül is ott ügyködött. Ötleteivel nem csupán a kibernetika hőskorának motorja volt nálunk, de a téma körüli tudós társaságok szervezésében is részt vett. És ő volt az, aki kimondta, hogy a játékot csak komolyan szabad venni. Még a rendszerváltás előtt megalapította a Kiss Áron Magyar Játék Társaságot, komoly szerepe volt a Rubik-kocka nemzetközi megismertetésében, a játék fogalmát bevitte a felnőttoktatásba. Tudta és hirdette, hogy a gondolat szabadsága és a játék öröme egy és ugyanaz.
 
Most az ő gyűjteményéből láthatunk néhány különleges darabot: agyafúrt ördöglakatokat, rabkereszteket, titkos fiókokból nyíló varázsdobozokat, kígyókat, amelyek egy síkból kanyarodnak vonallá és fordítva, kettős szamárral ültethető lovasokat ? utóbbit egy nemzetközi játékkiállításon kapta Szentiványi egy japán mestertől ?, geometriai formákból szőtt rejtvényeket. A sok nézhető és a néhány használható játék mellé a múzeum egy vers-füzért is mellékelt: Kosztolányi játékról szóló verséből Vörös István és Lackfi János írt parafrázist.
 

ordoglakat_iparmu_gotz.jpg
Ördöglakat
 
A gyűjtemény legizgalmasabb darabjaiban a rejtvény, az izgalom geometriai formákból gubancolódik sokrétegű játékká. 2009 az EU programjában a kreativitás és az innováció éve, ennek szép záróakkordja az Iparművészetiben ez a kiállítás. De megérdemelt volna önálló bemutatót a hazai játékos találmányok hosszú sora, Rubiktól egészen a legfrissebb formatervezői ötletekig, amelyeket ugyanúgy alig ismer a nagyközönség, mint Szentiványi pályáját. Ez a jól szervezett kamaratárlat sajnos nem pótolja az elmulasztott lehetőséget.