Az örök hegedűs

Egyéb

"Már hegedűvel a kezében született" - mondogatták... És valóban, szinte eggyé forrt hangszerével. Hegedűjén mondta el érzéseit, gondolatait. Előadásmódjának intenzitása ragadta meg közönségét, lelkesítette tanítványait. A hegedülés volt az élete.

 

A korán felismert tehetséget tanárai gondos irányítása vezette, 16 évesen a Zeneakadémia növendéke, 20 évesen 1961-től az Országos Filharmónia szólistája lett, 21 évesen kapta Kitüntetéses Diplomáját. A poznani Wieniawski Hegedűverseny Szymanowszki-különdíjának szerves folytatása volt a leningrádi posztgraduális képzés Mihail Vajman professzornál. 1966-tól a Zeneakadémia tanáraként, 10 éven keresztül pedig Kovács Dénes tanársegédeként dolgozott.

 

"A magyar és a nemzetközi zenerajongó közönség Kóté László gyönyörű, bársonyos hegedű hangját, briliáns technikáját hamar megismerhette. Magyarország jelentős pódiumain mint az Országos Filharmónia szólistája bűvölte el hallgatóságát, de a Magyar Rádió és Televízió is rendszeresen hívta szereplésre, közreműködésre. Európa szinte valamennyi országában ünnepelték, turnézott Közép- és Dél-Amerikában, Japánban. Rátermettségét, pódiumra-születettségét valamennyien tiszteltük, sőt csodáltuk, irigyeltük" - mondta Devich János rektor helyettes a május 29-én az Avilai Nagy Szent Teréz templomban tartott búcsúztatójában.

 

Kóté László repertoárja Bachtól a kortárs zenéig, beleértve a virtuóz irodalmat, nagy ívet fogott át. A kezdetektől koncertmestere volt a Budapesti Kamaraegyüttesnek. 1976-83-ig a tokiói Musashino Zeneakadémia professzoraként dolgozott. Szólólemeze készült, majd szakmai elismertsége révén indítványozta 1979-ben Fukui elnök-igazgatónak, hogy hívják meg az intézmény jubileumi ünnepségére Kovács Dénes rektort - így kezdődött a két zeneakadémia hivatalos kapcsolatfelvétele. Japán ezután számos növendékét küldte Budapestre tanulni. 1983-ban tért haza, adjunktusi, majd docensi minőségben saját osztályt tanított a Zeneakadémián, majd az Magyar Állami Operaház koncertmestere lett, és a Budapesti Kamaraegyüttesé újból.

 

...de nem volt "könnyű neki". Nem kényeztették állami hangszerrel, elismerésekkel is csak később. A hegedű iránti rajongása, emberséggel áthatott hivatástudata vezette. A Qualitonnál megjelent Sibelius-lemezét a londoni kritika Ojsztrahhal vetette egybe. 1986-ban kapta meg a Bartók-Pásztory-díjat, 1987-ben Székely Endre hegedűversenyének bemutatásáért az Artisjus-díjat, 1988-ban "Kiváló Munkáért" a Kulturális Minisztérium ismerte el munkásságát. 2005-ben a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetettje lett.

 

1996-ban vonult vissza tanári minőségében, utolsó fellépésére 2005 szeptemberében került sor, ahol a Liszt Ferenc Kamarazenekar szólistájaként lépett pódiumra.

 

Koncert Kóté László emlékére

2009. október 6. 19:30

Zeneakadémia Nagyterem

Km.: Tfirst Péter, Berán Gábor, Dúlfalvy Éva, Keresztesi Attila, Csámpai Melinda, Boros Mátyás, Erdélyi Zoltán, Horváth Zoltán, Soltész Ágnes, Foskolos Péter, Szabó Gábor (hegedű), Liszt Ferenc Kamarazenekar (hangversenymester: Rolla János), Magyar Állami Operaház Zenekara
Vez.: Kovács János

Bach: d-moll kettősverseny, BWV 1043
Vivaldi: A négy évszak - Tél; h-moll concerto négy hegedűre, op. 3 No. 10
Beethoven: F-dúr románc, op. 50
Mozart: Szabadkőműves-gyászzene, K. 477
Bartók: Két portré - Ideális
E. Chausson: Po?me
Ravel: Tzigane

A térítésmentes, helyre szóló jegyek a Zeneakadémia jegypénztárában igényelhetők és vehetők át.