Örök pillanat Weöres emlékére

Egyéb

A kormány 2013-at Weöres Centenáriumi Évnek nyilvánította: a június elején indult és várhatóan novemberig tartó emlékév megnyitóján Balatoni Mónika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára hangsúlyozta: a centenárium példátlan társadalmi és kormányzati összefogás révén valósul meg. A költő születésnapján, június 22-én országszerte számos programot szerveztek, aznap a közmédia is a költőre emlékezett, valamint ezer forintos címletű ezüst emlékérmet bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank. A Weöres-emlékév programjához minden művészeti ág kapcsolódott: a szombathelyi színház drámapályázatot hirdetett, amelyet Székely Csaba nyert meg, a Színház ?és Filmművészeti Egyetem szeptember 14-n konferenciát szervezett, ahol a szakmai beszélgetések után az egyetem diákjai Weöres Sándor műveiből adtak elő válogatást. Az Országos Széchenyi Könyvtár pedig szeptember 17-én nyitotta meg Weöres és Illyés Gyula barátságáról szóló tárlatát.

A novemberig tartó centenáriumhoz most a New York Művész Páholy is csatlakozik: október 14-én Örök pillanat címmel énekesek, írók, költők idézik fel a száz éve született alkotó emlékét. ?Mit málló kőre nem bizol: / mintázd meg levegőből. / Van néha olyan pillanat / mely kilóg az időből? ? idéződik fel a Weöres-vers a címben.

Palya Bea énekesnő neve Weöres egyik legkülönösebb művéhez köthető: 2005-ben, a Hangzó Helikon sorozatban jelent meg a költő Psyché című kötetén alapuló albuma.

Finy Petra a magyar kortárs irodalom egyik meghatározó alakja: mesekönyvei után nemrég jelent meg Egy marék buborék című gyermekverses kötete.

Kovács András Ferenc Kossuth-díjas költő, a kortárs magyar líra kiemelkedő alakja Weöres Sándor tisztelete munkásságában is visszaköszön, gyerekversei a magyar gyerekversirodalom Weöres Sándor által megteremtett vonulatához állnak legközelebb, illetve több alkotással tiszteleg Weöres előtt. Fellép továbbá Térey János író, költő, dramaturg és  Pion István költő,akit főként a slam poetry műfajából ismerheti a közönség.

 

Weöresre 19 éves korában figyeltek fel, maga Babits Mihály, s a legendás Nyugat közölte írásait. Doktori disszertációját 1939-ben A vers születése címmel írta, s nem egy olvasója úgy érezte, hogy valami új kezdődik ezzel a hazai irodalomesztétikában. Károlyi Amy költővel, feleségével, társával életben és munkában nem egy gyermekkötetet közösen hoztak létre. 1951-től számtalan jelentős műfordításával lépett előtérbe, 1955-ben jelent meg a híres Bóbita, majd 1956-ban A hallgatás tornya című, gyűjteményes verseskötete, s ettől kezdve rendíthetetlen helye volt és van irodalmunk első sorában.