Orosz Kulturális Napok

Egyéb

Március 19. és április 3. között Látnivalók Oroszországban címmel nyílik fotókiállítás a Moszkvai Fotóművészet házában (Multimedia Art Museum). Oroszország több évszázadot átölelő gazdag kultúrája számos viharos történelmi időszakot élt meg. Az ország területén számos építészeti történelmi-kulturális műemlék része az UNESCO Világörökség listájának, beleértve a moszkvai Kremlt és Vörös teret, Szentpétervár történelmi városközpontját és a Téli Palotát, az azt körülvevő területtel. Az ország további ékességei a Szoloveckij-szigetek történelmi-kulturális épületegyüttese, Vlagyimir és Szuzdal fehér műemlékei, az ?Arany gyűrű városai?, a ?Kizsi? szabadtéri múzeum és sok más. A kiállításra kiválasztott 70 képkocka megörökíti Oroszország lélegzetelállító szépségét. A projekt célja, hogy az országról egy mindenre kiterjedő, átfogó képet mutasson, és ne csak a legikonikusabb nevezetességekkel találkozzunk (Moszkva, Szentpétervár, Valaam-sziget), hanem a kevésbé híreseket is megismerjük (Bajkál-tó, Baskíria, Jakutszk, Elbrusz, Urál, Hanti- és Manysiföld, Petropavlovszk-Kamcsatszkij). A kiállításon megtekinthető lesz számos vezető orosz fotóművész munkája, a tárlat keretében a ?Moszkvai Fotóművészet Háza?, a ?RIA Novosztyi? és a ?Fotószövetség? gyűjteményéből, illetve magángyűjteményekből származó képek kerülnek bemutatásra. Kiállítás-megnyitó: március 26-án 18 órakor.

Friss szellő Kelet felől... címmel március 26-án zenei koncertet tartanak Tyerem Kvartett Szolovjova Jekatyerina, a Marinszkij Színház szólistája közreműködésével. A Tyerem Kvartett egy népi hangszereket használó zenei együttes Szentpétervárról, amely crossover stílusban játszik. A Kvartett jelenleg a következő tagokból áll: Andrej Konsztantyinov - kis domra, Andrej Szmirnov - bajan, Mihail Juze - balalajka-kontrabasszus, Alexej Barsov - alt domra. A brit ?Independent? a következőt írta a Tyerem Kvartettről: ?Szerelem, utálat, irónia, mélyebb filozófiai jelentéstartalom, ezek mind keverednek a Tyerem Kvartett zenéjében, és együtt különleges spiritualitás élményt adnak.? A Tyerem Kvartett a nemzetközi eseményeken gyakran szolgál Oroszország hírnökeként, pontosan ebből fakadóan az együttest ?névjegykártyának? becézik, az Ermitázs és a Marinszkij színházzal egy lapon említve őket. Az együttes repertoárja több mint 500 eredeti klasszikust és modern darabot tartalmaz. A Tyerem Kvartett a 27 éves fennállása során több mint 3000 koncertet adott, illetve 65 fesztiválon szerepelt több mint 60 országban szerte a világban. A zenei programot Szolovjova Jekatyerina szoprán előadása színesíti. Szolovjova Jekatyerina korábban a Marinszkij színház társulatának tagja és a milánói Scala szólistája volt.

Március 28-án 20 órakor A legjobb orosz dalok és költemények (magánkoncert) csendülnek fel. Oleg Pogudin az egyik legkiemelkedőbb orosz művész a romantikus műfajban, a koncertjein mindig teltház van, és műsorai általában kirívóan magas értékelést kapnak. Pogudin repertoárjában megtalálhatóak Puskin, Gumilev, Vertyinszkij, Okudzsavi és Lermontov költeményeinek megzenésített változatai. Az előadásai kis zenei darabok, drámai körvonalai a pogudini lírai hős viszontagságos sorsának. A budapesti koncert alkalmával Oleg Pogudin egyedülálló stílusán keresztül hozza közelebb a magyar közönséget az orosz zeneművészet mesterdarabjaihoz. Március 29-én 16 órakor Orosz ajándék ? klasszikus zenei gálakoncert lesz a Művészetek Palotájában. A koncert bemutatja Oroszország legjobb zeneiskoláinak diákjait: nemzetközi versenyek győzteseit és nemzetközi fesztiválok résztvevőit. Érdemes megjegyezni, hogy az előadók fiatal koruk ellenére (11-18 év közöttiek) számottevő oroszországi és külföldi koncerttapasztalatot halmoztak fel: zenei díjaik, fesztiválrészvételeik és versenyeredményeik véget nem érő listája igen meggyőző, valamint a résztvevők között többen is rangos zenei alapítványok tagjai. A magyar közönségnek szánt program az alábbi zeneszerzők műveiből állt össze: Pjotr Csajkovszkij, Daniel Van Goens, Alexander Zarzsickij, Szergej Vaszilyenko, Liszt Ferenc, Maurice Ravel, Oreszt Jevlahov, Gaspar Cassado, George Gershwin, Renzo Ruggieri, Claude Tom, Georgij Szviridov. A fentieket előadják zongorán, hegedűn, klarinéton, csellón, marimbán és harmonikán.

A Finnugor művészet zenei előadása az Italmasz ? az Udmurti Köztársaság Állami Akadémiai Ének- és Táncegyüttesének előadását március 30-án tekinthetik meg az érdeklődők. Az együttest 1936-ban alapították, és közel 80 éve sikeresen képviseli az udmurt művészetet világszerte. Az együttes repertoárjának alapja az udmurt népzenéből és népi táncokból áll. Az udmurtok a finnugor etnikai csoporthoz tartoznak, amely felöleli a magyar, finn, mordvin, mari és komi-permiákat. Koncertjeik során az együttes a fent nevezett népek sokféleségéből merített kreativitásukat igyekeznek tükrözni. Budapest számára egy különleges koncert-összeállítással készült az ?Italmasz?, felvonultatva csapatuk legjobbjait. Az együttes lobbanékony, de ugyanakkor lírikus darabjai elvarázsoltak minden közönséget Szibériától az Egyesült Államokig és Thaiföldtől Németországig. A fentebb hangsúlyozott közös etnikai gyökerek nyomán, az udmurt együttes kivételes szeretettel várja a koncertet, ahol magyar testvéreik előtt szerepelnek majd. Az egy szünetes koncert 1 óra 30 perces lesz.

A Nemzeti Színházban az Alekszandrijszkij színház március 28-án bemutatja Valerij Fokin Nyikolaj Gogol Háztűznéző című darabja alapján készült azonos című előadását. Gogol ?Háztűznéző? című darabja pontosan 170 évvel ezelőtt kezdte meg útját az Alexandrinszkij színpadán. Ebbe beletartozik a premier előadás is, amelyben Podkoleszin szerepét a híres színész, Alexander Martyinov játszotta. A hagyomány szerint, ettől a pillanattól kezdve ?A revizor? és a ?Háztűznéző? is az Alexandrinszkij programjának szerves részévé váltak. Gogol műveinek értelmezését mindig is meghatározta a színházi társulat kreatív felépítése. Valerij Fokin az Alexandrinszkij színház művészeti vezetője a Revizort követően a Háztűznézőhöz fordult, amely számára a gogoli kreativitás már hosszú évek óta szolgált ihlet forrása gyanánt. A darab színpadra állítását a szerző születésének 200 éves évfordulója alkalmából szervezték. A darabban Valerij Fokin felfedi a saját személyiségének világát megőrizni törekvő főhős és az abszurddá, majdnem komikussá váló valóság közötti éles konfliktust. Ez a valóság provokálja az embert, hogy a leghihetetlenebb mutatványokat is végrehajtsa. Ilyennek számít az a történet is, amelyben egyből hat reménybeli vőlegény kéri meg egy kereskedő lányának, Agafia Tyihanovna Kupergyaginának a kezét, aki tulajdonképpen még a saját álmaiban és fantáziavilágában sem képes olyan férfit találni magának, aki az emberi erények teljességével rendelkezne.