Orosz zenei zsenik a Zeneakadémián

Egyéb

Maxim Vengerovról már gyermekkorában kiderült, hogy kivételes érzéke van a hegedűhöz. Szülei, akik maguk is gyakorló zenészek voltak ? édesanyja énekesnő és a helyi árvaház kórusának vezetője, míg édesapja a Novoszibirszki Filharmonikus Orchestra első oboistája volt ? hamar felismerték fiuk tehetségét, így a kis Maxim előbb Galina Turtschaninova, majd Zakhar Bron pártfogásában csiszolhatta tudását. Utóbbit előbb Londonba, majd Lübeckbe is követte a család. Eddigre Vengerov már az európai koncerttermek ünnepelt fellépője volt, több neves hegedűversenyt is megnyert.

Olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Barenboim, Rostropovich, Abbado, Giulini vagy a Tavaszi Fesztiválon szintén fellépő Zubin Mehta. 16 évesen tartotta első mesterkurzusát a Los Angeles-i UCLA egyetemen, a tanítás és az ifjú zenei tehetségek gondozása azóta is egyik szívügye. Így nem meglepő, hogy 1997-ben első klasszikus zenészként az UNICEF zenei nagykövetének választották. 2008 után egy sérülést követően egyre ritkábban lépett színpadra hegedűsként, inkább másik szerelmének, a vezénylésnek szentelte idejét. 2012-ben a londoni Wigmar Hallban adott koncertjén tért vissza imádott hegedűjéhez.

 

Az elmúlt két évben különböző zenekarok élén és/vagy szólistaként koncertezett Münchenben, Párizsban és a Genfi Paleo Fesztiválon. A Budapesti Tavaszi Fesztiválon a Lengyel Kamarazenekar kíséretével kápráztatja majd el a magyar közönséget hibátlan technikájával, Mozart és Csajkovszkij művekkel a repertoáron.

A szerencsések 2008-ban már részesei lehettek a csodának, amit Elena Bashkirova játéka jelent. Az orosz zongoraművésznő akkor is a Budapesti Tavaszi Fesztivál meghívásának tett eleget, akik akkor lemaradtak, most március 30-án a Zeneakadémián pótolhatják a mulasztást. Bashkirova ? akárcsak Vengerov ? zenész családból származik, első tanára maga a művésznő édesapja, Dmitrij Bashkirov zongoraművész volt.

Elena tehetsége sokáig árnyékba szorult szintén zenész férjei hírneve mellett - előbb a hegedűművész Gidon Kremer, majd a zongorista Daniel Barenboim hitvese lett. Pedig Bashkirova már akkor is sokakat lenyűgözött a lelkesedést és pragmatizmust mesterien elegyítő játékával. Repertoárján egyaránt szerepelnek klasszikus és romantikus művek, de elkötelezett szóvivője a XX. századi daraboknak, számos kompozíció ősbemutatója fűződik a nevéhez.

Olyan rangos zenekarok visszatérő szólistája, mint a Müncheni Filharmonikusok, a Bambergi Szimfonikus Zenekar, az Orchestre de Paris együttes, az Izraeli Filharmonikusok vagy a Chicagói Szimfonikus Zenekar. A kamarazene mindig is zenei pályafutása egyik fókuszpontja volt, kezdeményezésére és művészeti vezetésével jött létre 1998-ban a Jeruzsálemi Kamarazenei Fesztivál. A Zeneakadémia Nagytermébe ezúttal egy izgalmasan összeválogatott formációjával érkezik; fia, a hegedűművész Michael Barenboim mellett a svéd-dán csellista, Andreas Brantelid, a többszörös versenygyőztes klarinétos, Shirley Brill, és a firenzei Maggio Musicale és a Berlini Staatskapelle szólófuvolása, az izraeli Guy Eshed is a hangszeres szólisták új, felszálló pályán mozgó nemzedékét képviseli ? a legmagasabb színvonalon. Kamaraestjükre különböző korszakokból válogattak: hallhatunk remekműveket Haydntól és Schuberttől kezdve Beethovenen át egészen Bartókig, mintha csak a Bécsi Koncerthausban lennénk.