Mint írták, a Margit híd átépítése jelenleg Budapest legnagyobb műemléki rekonstrukciója: helyreállítják a híd második világháborúban elpusztult, illetve a későbbiekben lebontott díszítő elemeit. A korabeli obeliszkek, kandeláberek, lámpaoszlopok, öntöttvas korlátok, kőből faragott címerek, Zsolnay-csempék és a korona mellett hamarosan újra láthatók lesznek a Margit híd egykor híres oroszlánjai is - emelték ki.
A sajtóiroda emlékeztetett: a híd 1876-os avatásától tizenhat, bronzból öntött, életnagyságú oroszlánfej díszítette a pillérek oszlopsorát, de amikor a második világháborúban a németek felrobbantották a hidat, a többi dísszel együtt az oroszlánok is elpusztultak. A jelenleg folyó műemléki rekonstrukció során újra elkészítik a megsemmisült elemeket - olvasható a közleményben.
Az egykori öntvények nem maradtak fenn, és a tervek többsége is elpusztult a világháborúban; az obeliszkek, lámpavasak, díszítőszobrok többsége pedig csak töredékeken vagy archív fotókon tanulmányozható - tájékoztatott az iroda. A restaurátorok a Kiscelli Múzeumban talált egykorú állatszobor alapján dolgoztak: először gipszből öntötték ki a mintákat, majd a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal jóváhagyása után a csepeli öntödében készítették el a szobrokat.
Jelenleg a befejező munkálatok folynak - közölték. A Margit híd készülő oroszlánjait a szobrász restaurátorok a klasszikus szobrászat hagyományát követve olyan részletgazdagon dolgozták ki, hogy akár önálló szoborként is megállnák a helyüket - tették hozzá. Mint a közlemény emlékeztet: a Margit híd építésének idején elterjedt historizáló stílus alkotói szívesen alkalmazták az oroszlán motívumot, ezért láthatók oroszlánok a Lánchídon kívül többek között az Andrássy út több palotájának vagy a Parlamentnek a főbejáratánál is.