Ősbemutató az Operaházban

Egyéb


opera1_250x250.png
Fotó: Herman Péter

A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara ? az Opera együttese alapszabálya szerint különleges figyelmet fordít az új magyar zeneművekre. Az idén 160 éves együttes már a kezdetektől fogva a legjelentősebb hazai szerzők műveit mutathatta be. Erkel Ferenc, Liszt Ferenc, Goldmark Károly, Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Weiner Leó, Kadosa Pál, Szokolay Sándor számos művet ajánlott vagy írt a zenekarnak, s neves külföldi szerzők ? mint Brahms, Dvořak, Mahler, Mascagni, Prokofjev, Ravel, Respighi, Richard Strauss vagy Stravinsky ? is gyakran vezényelték alkotásaikat a Filharmonikusok élén. Mahler: I. szimfónia című művét például 1889. november 20-án, a Vigadóban mutatták be, a szerző a Magyar Királyi Operaház igazgatójaként állt a zenekar élén.

A február 17-ei ősbemutató dirigense az együttes leköszönő elnök-karnagya, Dr. Győriványi Ráth György, akit hivatalosan február 7-én a világhírű karmester, Pinchas Steinberg váltott a poszton. Fekete Gyula műve mellett Győriványi tolmácsolásában a hangversenyen elhangzik még Mozart: C-dúr zongoraversenye Bogányi Gergely közreműködésével, és Schmidt: IV. szimfóniája.

Fekete Gyula szülőhelye Kalocsa. Új műve gyermekkori emlékeit is megjeleníti, ugyanakkor Kalocsa ismert, ma is élő népdalkincsét dolgozza fel a szerző személyes élményeinek felidézése révén. ?Nagy öröm volt számomra a mű komponálása, gyerekkori nagy utazás ? mondja az ősbemutató előtt Fekete Gyula. ? A zenekari darabom címe: Kalocsai képek utalás Kodály Zoltán Galántai és Marosszéki táncaira (hiszen Kodály galántai gyerekkorának emlékeit idézte meg ezekben), vagy akár a kórusra komponált Mátrai képekre.?

A szerző a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett zeneszerzés diplomát, mesterfokozatát a Roosevelt University (Chicago, USA), doktori fokozatát 1996-ban a Northwestern University (Evanston, USA) zenei fakultásán szerezte. 1997-től a Zeneakadémián oktat zeneszerzést és hangszerelést, 1998-tól a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnökségi tagja. 1999-ben elnyerte a Római Magyar Akadémia ösztöndíját, 2001-ben pedig az Eötvös József-ösztöndíjat. Ugyanebben az évben Erkel-díjjal tüntették ki.