Ősbemutatók és magyar bemutatók a Café Budapest programján

Egyéb

Vitézy Zsófia, a Budapesti Fesztiválközpont ügyvezető igazgatója a Café Budapest 2012 sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a fesztivál 10 napja alatt 59 esemény valósul meg 41 helyszínen. Közülük 8 esemény ingyenesen látogatható, és a város szívében, az Erzsébet téren café budapEST BAR néven, egész nap működő 
étterem, kávézó várja majd a látogatókat, mini performanszokkal és koncertekkel, illetve az előadásokat lezáró kulturális beszélgetésekkel. 
 
Idén az elektronika és a vizualitás kerül előtérbe a Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon. Az elektronikus zenei programokon ismert és feltörekvő hazai DJ-k lépnek fel, a fesztivál egyik kiemelkedő eseményeként pedig október 6-án a Műcsarnok főhomlokoztatát színezik be a 2012-es Paint Up! Visualpower virtuális épületfestő verseny döntősei. 
 
A fesztivál gondol a jazz rajongóira is, a programsorozat első két napján, a 
Jazzmaratonon három-három koncertcsoportban lépnek pódiumra rangos zenészek és fiatal tehetségek a Budapest Jazz Clubbal közös szervezésben.
 
A Dán Kulturális Intézet támogatásával érkezik Budapestre a Nemzeti Színházba a vizuális színház úttörője a Hotel Pro Forma, amely a War Sum Up című manga operát adja elő. A dán társulat és a Lett Nemzeti Opera közös produkciója a japán nó színház hagyományait fejleszti kortárs operává. A vizuális színjátszás 
úttörőjének számító dán együttes a háború természetrajzát állítja színpadra.
 
A Thália Színházzal közös produkció az EMKE - volt egyszer egy kávéház... című zenés játék, Garaczi László munkája. ?Kortárs mű ez abban az értelemben is, hogy az EMKE első korszakában, az első világháború ideje táján neves kortárs művészek vitatkoztak asztalainál. A zenés játék szereplői azonban a második 
világháború éveiből visszatekintve elevenítik meg a több idősíkon játszódó történetet? - mondta el a produkció rendezője, Bagó Bertalan. Az előadásban három színésznő és hat színész játszik kettős, illetve van, aki hármas szerepet. 
Cserhalmi György például Koltóy főhadnagyot és a kávéház tulajdonosát, Wassermann Móricot is megszemélyesíti majd.
 
A temesvári Csiky Gergely Állami Színház és a budapesti Forte Társulat koprodukcióban Ibsen Peer Gyntjét hozza el, a temesvári premiert éppen ma (kedd) este tartják - hangzott el a sajtótájékoztatón. 
 
A Trafóban két ősbemutatóra is sor kerül: a kortárs komolyzene meghatározó 
alakjainak, Sáry Lászlónak és Sáry Bánknak a közös szerzői estjét a Kockadobás című kamaraművet és az Égkő című darabot mutatják be. Idén először rendezik meg az I. Országos Slam Poetry Bajnokságot. A középkori dalnokversenyekhez hasonlítható, az amerikai kocsmakultúrából önálló műfajjá vált slam poetry a kortárs költészet, a rap és a stand-up sajátos elegye, a Trafó-beli döntőt követően a bajnokság díjazottjai mutatják be tudásukat a Slammer Solo sorozat estjein, kávéházakban. 
 
Izgalmas, új kezdeményezés idén a Kortárs Galériák Éjszakája, ahol egyetlen 
éjszakán át, a város 25 kortárs művészetekkel foglalkozó galériája várja a látogatókat tárlatvezetéssel, koncertekkel.