A Nasszer-tó víztározó Dél-Egyiptomban, amelyet az Asszuáni-gát 1960 és 1970 közötti megépítése során hoztak létre. A tó területe 5250 négyzetkilométer, kialakítása körül sok vita folyt, hiszen számos ókori helyszín és műemlék került víz alá az építés során. Nemzetközileg is sokan dolgoztak a helyszínek megmentésén és áthelyezésén, ami az UNESCO által vezetett, Núbia műemlékeinek megmentésére irányuló nemzetközi kampányban csúcsosodott ki.
Egy közelmúltbeli misszióban azonban a Turisztikai és Régészeti Minisztérium régészei a montpellier-i Paul Valéry Egyetemmel együttműködve számos víz alá süllyesztett festményt, faragványt és miniatúrát fedeztek fel, amelyek III. Amenhotepet és IV. Thutmoszt, II. Psamtikot, valamint Apriest ábrázolják.
A faragványokat elsüllyedt sziklaképződményekben fedezték fel Philae és Knosszosz környékén. Ezek a szigetek szintén víz alá kerültek a Nasszer-tó létrehozásával. Az elmerülés előtt a Philae-szigeten található Philae templomkomplexumot megmentették, és áthelyezték az Agilkia-szigetre, a magas Asszuáni-gát és az alacsony Asszuáni-gát közé.
A misszió modern régészeti technikákat alkalmazva azonosította és dokumentálta a jó állapotban előkerült faragványokat. Jelenleg 3D-s modelleket készítenek a faragványokról szóló tudományos publikáció előkészítéseként, ami hozzájárul a védelmükhöz és megőrzésükhöz.
Forrás: HeritageDaily