Helyzetelemző és tervező közgyűlést tartott az idén 25 éves Szabadtéri Színházak Szövetsége, amelyhez országszerte immár 14 rangos tagintézmény tartozik. A szakmai szervezet a Kultkikötő egyik helyszínén, Balatonbogláron összegezte a tapasztalatait és beszélte meg a következő időszak lehetőségeit.

2022 nyarán összesen csaknem 300 ezer nézője volt három hónap alatt a nyári programjaiknak, 53 saját bemutatóval várták a közönséget, és 560 előadást játszottak. Idén rendezték meg először a Szabadtéri Színházak Találkozóját, a Városmajor adott helyet az eseménynek. „Jövőre is lesz ez a találkozó, akkor a Veszprém–Balaton Európa kulturális fővárosa 2023 programsorozathoz kapcsolódóan Balatonbogláron és Alsóörsön, a Kultkikötő helyszínein és szervezésében, s már megítélték rá a támogatást” – jelentette be Pócza Zoltán, a Szabadtéri Színházak Szövetségének elnöke a közgyűlésen.

Nagy Viktor, a Kultkikötő alapító igazgatója hozzátette: „Meg kell felelnünk az Európa kulturális fővárosa ethoszának, szellemiségének, értékrendjének. Köztük az együttműködés, a párbeszéd vagy épp a környezettudatosság elvének.

A Szabadtéri Színházak Szövetsége alapvetően az együttműködés és a párbeszéd híve.

Megnyugtató az is, hogy a tagintézmények közül már egyre többen csatlakoztunk az országos zöldszínházi hálózathoz, például a Kőszegi Várszínház, a Szentendrei Teátrum, a Városmajori Szabadtéri Színház és a Kultkikötő is. Terveink szerint június 16. és 25. között szerveznénk a Szabadtéri Színházak Találkozóját. Magyarország szabadtéri színházi kultúrájának sokszínűsége egyedülálló. Ezeknek a tereknek – változatos programkínálatokkal, fesztiválokkal – jelentős szerepük van a helyi közösségi élet szervezésében éppúgy, mint a kulturális turizmus fellendítésében.”

Szóba került az is, milyen hatással lehet a szabadtéri színházakra az energiaválság, illetve az, hogy számos kőszínház jelezte, mivel télen zárnak, nyáron pótolják majd az elmaradt előadásokat, ezért

a Szabadtéri Színházak Szövetsége együttműködést ajánl a kőszínházaknak.

„Sok minden függ az energiaválság alakulásától. Egyrészt kevesen tudják: a szabadtéri színházak többsége egész évben működik, ősszel, télen, tavasszal belső helyiségekben, terekben. Tehát a rezsikérdés minket is érint. Másrészt mivel számos kőszínház bejelentette, hogy télen bezárnak pár hónapra, ugyanakkor nyáron pótolják az előadásaikat, ez érinti a szabadterek programjait, hiszen nekünk folyamatosan egyeztetnünk kell meghívott előadásokról, felkért színészekről saját produkciókhoz. A közgyűlésen sokan felvetették, hogy jövőre még inkább keresik az együttműködés lehetőségét kőszínházakkal úgy, hogy egy nyári előadást ősztől műsorára vesz egy kőszínház, így a finanszírozás is közös lehet, vagyis mindkét fél jobban járhat. Egyébként idén nyáron ezt a kooperációs utat már több szabadtéri színház sikerrel kipróbálta” – fogalmazott Pócza Zoltán.

A Szabadtéri Színházak Szövetségének balatonboglári közgyűlésén mindannyian egyetértettek abban: feladatuknak tekintik az együttműködésre törekvést, a környezettudatos szemléletformálást, a közös fellépést a szabadtéri színházak fejlesztése érdekében.

Nyitókép: Takács Katalin átveszi a Hollósi Frigyes-díjat. Fotó: Kőszegi Várszínház