A csaknem másfél évszázadon át a török kezében lévő Budai Várat 1686. szeptember 2-án a keresztény európai nemzetek egyesített csapatai, a Szent Szövetség katonái foglalták vissza Lotharingiai Károly herceg vezetésével több, mint két hónapos ostrom után. A grandiózus katonai vállalkozás több kudarcot vallott várostrom után, a gondos és kitartó stratégiának volt köszönhető. A XVII. század keresztény európai összefogására és a dicső győzelemre emlékezünk a Buda Eliberata rendezvény keretében, amelyet együtt ünnepelnek a budavári lakosok, a katonák, az egyház.
Ostromjáték
A korabeli öltözetben és fegyverzetben játszódó, narrációval kísért ostromjátékon az érdeklődők megismerkedhetnek a történelmi szereplőkkel: a várat védő, utolsó, Abdurrahman budai pasával; a keresztény seregeket vezető Lotharingiai Károly herceggel és a többi szövetséges hadvezérrel. Az Ostromjáték a Palotanegyed Újvilág Kertjében zajlik majd: szeptember 2-án szombaton 14 órakor. Majd, a csapatok 15:30- kor sorakoznak fel a Nemzeti Galéria előtt álló Savoyai Jenő szobrához, ahol ünnepi beszédet mond Dr. Holló József altábornagy. Ezt követően a csapatok győzelmi menetté alakulnak, és végigvonulnak a Váron, hogy felidézzék a 320 évvel ezelőtti győzelem utáni vidám hangulatot és megkoszorúzzák az ostrom hőseinek szobrát: Savoyaiét, XI. Ince pápáét, és az utolsó budai pasa sírjáét. A menethez a játékra kapható nézők csatlakozását is örömmel veszik.
A rendezvény ideje alatt az ostrom korát idéző katonai tábor rendezkedik be az Újvilág Kertbe, ahová bárki ellátogathat szombaton és vasárnap egész nap, és belekóstolhat a várat ostromló hajdani csapatok életébe. (Vasárnap 11: 30 -kor megismételjük az Ostromjátékot.) Az Ostromjátékot a Hadtörténeti Intézet és Múzeum szervezi a következő lelkes hagyományőrző csapatok részvételével: Kronacher Ausschutz Compagnie (Bajorország, Kronach), Bethlen Gábor Hagyományőrség, Bornemissza János Hagyományőrség, Zrínyi Miklós SE Haditorna Klub, Salföldi Kopjások, Egri Vitézlő Oskola, Szolnok M.Kir. Honvéd Hagyományőrző Alapítvány, a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség.
Könyvünnep
A rendezvény keretében zajlanak majd a Magyar Könyv Ünnepének programjai is a Szentháromság téren; itt 3 napon át könyvvásár, könyvbemutatók, pódiumbeszélgetések, és kulturális műsorok várják a könyvbarátokat. A pódiumbeszélgetéseken várhatóan feltűnnek majd Jókai Anna, Albert Gábor, Németh Miklós Attila, Kő Pál, Kunkovács László, Gyarmathy Lívia, Barcsa Dániel és még sokan mások. A könyvbarátok találkozhatnak az Arcanum, a Helikon, a Püski, a Masszi, a Kráter, a Kairosz, a Zarándok, a Könyes Szövetség, a Széphalom, a pont, a Rubicon-Ház, a Geopen, a Szabad-Tér, a Szent István Társulat, a Városháza, a Timp, a Heti Válasz, a Magyar Napló, a Napkút, a Mátyás-templom, az Országos Széchenyi Könyvtár kiadványaival és dedikálásaival.
Szoboravatás
Az 1686. évi győzelem a kereszténység győzelme is volt, ezért ezen a hétvégén az egyház is ünnepel; a Buda Eliberata keretében szeptember 2-án szombaton 11 órakor az I. Kerület, Fő u.30. sz. alatt ünnepélyesen felavatják Boldog Aviánói Márk szobrát. Ő volt az, aki nemcsak imáival, hanem tanácsaival is hozzájárult a török kiűzéséhez. Szerzetes és hitszónok, diplomata és tanácsadó, aki korának egyházi és politikai életére nagy hatással volt. Fáradhatatlanul folytatta misszióját és nem kis része volt a Szentszék, Lengyelország, a Velencei Köztársaság és a Német-Római Császárság közötti szövetség létrejöttében, amelynek köszönhetően egész Magyarország felszabadult a török uralom alól. Márk atya egy Szűzanya-képpel a kezében vonult be a felszabadított Budára. Másnap ünnepi misében adott hálát a győzelemért a mecsetből visszaalakított Mátyás-templomban.
Szeptember 3-án, vasárnap 10 órakor a Mátyás-templomban az ünnepi alkalomból Liszt Ferenc Esztergomi miséje fog felcsendülni.
Gasztronómia
A rendezvény ideje alatt több budavári vendéglátóhely ( Fortuna étterem, Hadik, Andante Borpatika, Aranyhordó, Tabán terasz, Budavári Étterem stb.) különleges, az évforduló tiszteletére összeállított és annak hangulatát fokozó menüsorral kedveskedik a Várba látogató vendégeknek.
A Magyar Könyv Ünnepének központi helyszíne: Szentháromság tér
Az Ostromjáték helyszíne: Palota-negyed Újvilág Kert
Szeptember 1. péntek
15: 20 Harangszó után a Szentendrei Kiképző Központ Zenekara zenél a téren 16 óra A Magyar Könyv Ünnepének megnyitója (megnyitja: Nemeskürty István, beszédet mond: dr. Nagy Gábor Tamás, Közreműködik: Bitskey Tibor színművész és a Misztrál együttes, műsorvezető: Nyakas Szilárd) 17 óra Berecz András mesemondó műsora a színpadon 18 óra Könyvkiadók pódiumbeszélgetései 19 óra Végvári históriás énekek Szeptember 2. szombat
10 órától Könyvbemutatók 11 óra Szárnyvarázs c. látványos produkció a színpad előtt 11 óra Boldog Aviánói Márk szobrának avatása (I. kerület, Fő u.30.) 14 óra Ostromjáték az Újvilág Kertben 15. 30 Az ostromlókból győzelmi menet alakul, gyülekezés a Savoyai Jenő szobránál. Beszédet mond: dr. Holló József altbngy. A menet zenei kísérettel végigvonul a Váron (koszorúzás: XI. Ince pápa szobránál - Hess A. tér; Abdurrahman az utolsó budai pasa sírjánál - Anjou sétány, illetve a magyar zászló újraszentelése ) 17 óra A Budavári Önkormányzat ünnepsége a Városházán 18:30 Táncokból szőtt történelem (a színpadon) Szeptember 3. vasárnap
10 óra A Mátyás templomban Liszt Ferenc Esztergomi miséje 11 órától Könyvbemutatók 11 Óra Térzene indul a Szentháromság térről az Oroszlános udvarig (VPOP Fúvószenekara) 11: 30 Ostromjáték az Újvilág Kertben 13 órától Könyvbemutatók 15 óra Regősök a színpadon 15 óra Várbarangoló történelmi emlékséta indul idegenvezetéssel a Szentháromság térről 16: 30 A csoda - misztériumjáték 17 óra Testvérvárosunk, Lendva borászai bemutatkoznak