A Budapest Music Centerben rendezett sajtótájékoztató a Virtuózok című tehetségkutatóban felfedezett fiatal zongorista, Boros Misi játékával vette kezdetét, melyet követően Balog Zoltán megjegyezte: csodálatos a Bogányi-zongora, ám el kell ismerni, hogy akkor az igazi, mikor egy művész megszólaltatja. A zongora-projekt mintegy 800 millió forintos támogatása által egy magyar innováción keresztül iparfejlesztés valósul meg, ugyanakkor a kormány célja, hogy öregbítse a magyar zongoraművészet és zongoraépítészet nemzetközi hírnevét ? hangsúlyozta Balog Zoltán.

A Bogányi-zongorákat olyan intézmények kapják, melyek áldozatos munkájukkal bizonyították elkötelezettségüket ? tette hozzá, majd elmondta: a Budapest Music Center mellett a Művészetek Palotája (Müpa), az Erkel Színház, a pécsi Kodály Központ, a debreceni Kölcsey Központ, a Pesti Vigadó és a Zeneakadémia is kap egy zongorát, továbbá három külföldi helyszínre is eljut a hangszer. A moszkvai Csajkovszkij Konzervatórium és a helsinki Sibelius Akadémia is kap egy-egy Bogányi-zongorát, a harmadik külföldi helyszín kapcsán pedig már folynak a tárgyalások az illetékes Külgazdasági és Külügyminisztériumban.

 

A sajtótájékoztatón Gőz László, a BMC igazgatója kiemelte: nagyon köszönik a csodálatos hangszert, melynek nagy hasznát fogják venni, hiszen az intézmény évi több mint 400 koncertnek ad otthont, ezeknek pedig elengedhetetlen eszköze a zongora. A zeneirodalom részét képező művek körülbelül ötven százaléka zongorára íródott ? tette hozzá Gőz László, majd arra is kitért: Magyarország világszínvonalú zongoraművészei elképesztő magasságokba emelték a magyar zongorajáték hírnevét, ám nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt sem, hogy zongorapedagógiai nagyhatalom vagyunk. Gondoljunk csak Bartók Béla vagy Kurtág György műveire, melyek a mai napig tananyagnak számítanak. A Bogányi-zongora tízéves fejlesztés eredménye, egy modern látványú és kiváló hangzású hangszer, mely az olyan világmárkák mellé fog emelkedni, mint a Steinway vagy a Yamaha ? jegyezte meg Gőz László.

 

A BMC igazgatója felidézte, hogy annak idején Beregszászi Lajos, a jeles zongorakészítő elhatározta, ?megcsinálja ennek az országnak a zongoráját?. Hangszereit az 1857-es müncheni nagy iparműtárlaton is kitűnőnek találták, mindenki felfigyelt rá, ?végül azonban mégis Bécsben vásároltunk zongorát? ? mondta Gőz László, hozzátéve: akárcsak akkor Beregszászinak, most is nagy ellenfelekkel kell megbirkóznunk a zongoragyártásban, de itt az idő, hogy elkészítsük az ország zongoráját.

 

Az eseményen Bogányi Gergely köszönetet mondott mindenkinek, aki segédkezett a zongorák elkészítése során, majd elárulta: nehéz és göröngyös út vezetett a kész hangszerhez, de reméli, hogy hamarosan visszatérhet a zongorázáshoz és a koncertekhez. A Kossuth-díjas zongoraművész ezt követően egy Schubert-művel tette felejthetetlenné a Budapest Music Centerben elhelyezett új Bogányi-zongora átadását.

Készítette: Tóth Eszter

Fotó: Csákvári Zsigmond