Pályázat a jövő Pulitzer-díjasainak

Egyéb


pulitzerszulovarosadkoko20070618001.jpg
Hiller István oktatási és kulturális miniszter (középen), Eötvös Pál, a MÚOSZ elnöke (balra) és Buzás Péter, Makó polgármestere tart sajtótájékoztatót abból az alkalomból, hogy Pulitzer Szülővárosának Díja címmel új újságírói pályázatot hirdettek a 160 évvel ezelőtt Makón született Joseph Pulitzer (Pulitzer József) emlékére.MTI Fotó: Kollányi Péter

 (MTI) - Az Oktatási és Kulturális Minisztérium 500 ezer forinttal támogatja a tehetségkutató pályázatot, amelyre a 14 és 25 év közötti fiatalok jelentkezését várják. "Ez egy remek kezdeményezés (...), nem volt kérdés, hogy csatlakozunk a pályázathoz" - fogalmazott Hiller István, aki a MÚOSZ székházában megtartott sajtótájékoztatón elmondta: a pályázat célja "nem csak egy emlékdíj, hanem a fiatal tehetségek felkutatása is". A miniszter hangsúlyozta: a jövő újságíró generációját támogató kezdeményezés "nem lehet egyszeri akció", így az OKM a következő években is biztosítja az 500 ezer forintos pályadíjat.
  "Az is célunk volt a díjjal, hogy az alkotások révén élővé váljon Pulitzer József emléke" - fogalmazott Buzás Péter, Makó polgármestere. Hozzátette, hogy a város híres szülötte, Pulitzer József 160 éve született, így idén emlékévet hirdettek a tiszteletére. Augusztus végéig lehet pályázni a 14 és 25 év közötti fiatal újságíróknak, a szakértői zsűri ősszel dönt az első helyezettről.
  A tájékoztatón megjelent Baló György, az MTV vezető újságírója, a pályázatot elbíráló bizottság elnöke és Eötvös Pál, a MÚOSZ elnöke, aki szintén a bizottság tagja.  A Pulitzer Szülővárosának-díját odaítélő szakmai bizottság tagja még többek között Mandur László, az Országgyűlés alelnöke, Vámos Miklós író és Vince Mátyás, az MTI elnöke is.
  A makói születésű Pulitzer 1863-ban, tizenhat évesen hajófűtőként vándorolt ki Amerikába, ahol részt vett a polgárháborúban, később volt öszvérápoló, bálnavadász és temetőgondnok, majd újságíró lett. 1869-ben megkapta az amerikai állampolgárságot, és hamarosan St. Louis legnagyobb lapkiadója lett. 1883-ban New Yorkban megvásárolta a csőd szélén álló The World című újságot, amelyet rövid idő alatt a legnépszerűbb és legjövedelmezőbb napilappá varázsolt. Pulitzer 1887-től fokozatosan visszavonult a napi ügyektől, de lapjait 1911-ben bekövetkezett haláláig irányította. Magyarságát soha nem tagadta meg, ő volt az amerikai Kongresszus első magyar származású tagja. Joseph Pulitzer sajtómágnás, azaz Pulitzer József alapította az újságíróknak adható legnagyobb nemzetközi szakmai kitüntetést.
  A Magyar Pulitzer Emlékdíj sok szempontból hasonló, működését tekintve azonban független a New Yorkban évente átadott elismerésektől: a díjat - a Pulitzer-örökösök hozzájárulásával - Fábry Pál, New Orleansban élő magyar üzletember alapította 1988-ban azzal a céllal, hogy a kelet-közép-európai rendszerváltozást követően elismerést kapjanak a kimagasló szakmai teljesítményt felmutató magyar újságírók.