A 100 szóban Budapest a Santiago-ban, Chilében 14 éve népszerű, az egész várost megmozgató kezdeményezés magyarországi változata. A június 27-én kihirdetett pályázatra maximum 100 szóból álló írásokat várnak, melyek témájukban Budapesthez kapcsolódnak. A dél-amerikai akció szépsége pont az egyszerűségében rejlik, a jelentkezők saját szavaikkal mesélik el, mit jelent nekik a hely, ahol élnek, milyen történetük, emlékük, érzésük, benyomásuk van annak tereivel, eseményeivel, lakóival kapcsolatban. A chilei versenyre évente több tízezer pályamű érkezik, az alkotók a hentestől a marketingesig, az iskolás fiútól a 92 éves néniig mind szavakba öntötték mit gondolnak a városukról. A nyertes szövegeket látványos illusztrációkkal színesítik és a városlakók úton útfélen találkozhatnak velük. A művek tömegközlekedési eszközökről, plakátokról köszönnek vissza, képeslapokon, pólókon, naptárokon olvashatóak, sőt, a városi történetek minden évben ingyenes kiadvány formájában is élvezhetők.

Az itthoni projekt nem csak a főváros lakóinak, hanem minden Magyarországon élőnek szól, legyen magyar vagy külföldi, sőt a Mindspace csapata a határon túli magyarokhoz is szeretné eljuttatni a felhívást.

Június 27-e nemcsak Budapesten, de Mexikóban is fontos nap, a két helyen egyszerre indult a pályázat. A maximum 100 szavas pályaművek beérkezésének határideje: 2014. szeptember 1.

 

A pályaművekből a 12 döntőst háromtagú zsűri fogja kiválasztani. Tagjai a budapesti kulturális életben fontos szerepet játszó Winkler Nóra, Hajós András és a Fiatal Írók Szövetségének tagja: Szőllőssy Balázs. A díjátadó ünnepségre Budapest tíz éve egyik legnépszerűbb eseményén, a Design Héten kerül sor, október 7-én.

Pénznyereményben az első, második és harmadik helyezett részesül, ennek összértéke 150 000 Ft. Mind a 12 döntős művet illusztrátorok színesítik, szakmai vezetőjük Simonyi Cecília, a Children of Elements startup művészeti vezetője. A 100 legjobb 100 szavas pályaműből pedig egy kiskönyv is készül. A szervező Mindspace csapata hagyományt kíván teremteni a Száz szóban Budapest akcióval.

 

Az elkészült pályaműveket a http://www.100szobanbudapest.hu oldalon várják, de a történetek postai úton is elküldhetők a következő címre: Lumen Kávézó, 1088 Budapest, Mikszáth Kálmán tér 2-3.