Piaf és Fitzgerald bőrében

Egyéb


147215_11_250x250.png
Fotó: port.hu

Horváth Balázs zeneszerző neked írta a darabot: hogyan jött létre ez a találkozás, miképpen ihletted meg őt?

Jó három évvel ezelőtt a Trafóban Sztojanov Georgi ?Éhség? című darabjában énekeltem, amelyet Balázs vezényelt. Abban három teljesen eltérő karaktert kellett megformálnom. Innen jött Balázs ötlete, aki a bemutató után megkérdezte, lenne-e kedvem vele dolgozni. Hát hogyne lett volna! A darab nagyon hamar megszületett, de a bemutatására mostanáig kellett várni, az ismert okok ? hely-, idő- és pénzhiány ? miatt?

 

Teljes váltást jelent, hogy kortárs zenei darabban szerepelsz, vagy a saját műfajod jellegzetességei is megmutatkoznak az előadásban?

Nem ez az első kortárs darab, amelyben énekelek. Viszont ez az első, amelyben adott magyar népdalrészletek is elhangzanak! Ebben a ?népdalos? negyedik tételben az előtte és utána lévő 3-3 tétel más-más érzelmei, a férfi és a női karakter elütő jegyei tűnnek fel ? a ?nép nyelvén?. Ezt a tételt leszámítva semmi köze nincs a zenének és a verseknek az autentikus népzenéhez, tehát igen, műfajt váltok. De ?valamilyen? stílusérzékre szükség van, mert a karakterekben például Edith Piafot és Ella Fitzgeraldot is meg kell idéznem.

 

A darab címe egyszerre árulkodó és titokzatos: Férfiszemmel/ Női szemmel ?narratív dalciklus magyar költők és fordítók szövegeire. Mire számíthat a közönség?

A cím részben ad választ a kérdésre: egyrészről a téma, a viszony?párkapcsolat?szerelem vizsgálata két tökéletesen ellentétes szemszögből. A kiválasztott versek, többek között Tóth Krisztina, Háy János, Varró Dániel és Szabó Lőrinc művei, önmagukban nagyon sokat mesélnek erről, rengeteg humorral. Ezekre a különbségekre, karakterekre erősít rá a zene.

 

Hogyan zajlott a közös munka: mennyire szóltál bele a zenemű születésének folyamatába?

Balázs, leszámítva, hogy tisztáztuk a hangmagasságok tól-ig-ját, nem egyeztetett, egyszer csak letette elém a kész partitúrát. Nem vagyok nagy blattista, a zenét akkor még nem ?láttam benne?, de a szövegek első olvasatra nagyon tetszettek. A leírt hangjegyeken kívül aztán, hogy mitől lesz az az adott tétel például ?fitzgeraldos?, azt már én dolgoztam ki.