(MTI) - Zsúfolásig megteltek hétfőn este a Pintér Galéria köztudottan terjedelmes terei, még a zegzugos előterek, pincék is, az aukciós terembe csak azok jutottak, akik tárcsával, licitálási szándékkal érkeztek. Ők is sokan voltak. Felvonultak a téma iránt érdeklődő gyűjtők, a kor tanúi, és fiatalok, akik csak hírből ismerik a korszakot. Igen sok előzetes vételi megbízást adtak, és ennél is többen licitáltak telefonon. Pintér Péter elmondta, hogy számos külföldi, amerikai, japán, közel-keleti múzeum és magán vevő is jelezte vételi szándékát.
Az érdeklődés érthető, nem mindennapi kollekció került kalapács alá. A különböző minisztériumok pincéiben és padlásain megbúvó, porosodó, de annak idején nagyra értékelt, 1945 és 54 között készült festmények, szobrok keltek új életre. A legkeményebb diktatúra éveinek képzőművészeti terméséből válogatott 101 tétel sejtetni engedi, hogy a művészek meggyőződésből, hittel vagy félve, esetleg érdekből, érvényesülni akarásból álltak be a kommunizmus, a szocializmus híveinek táborába.
A kellő protokollal felvezetett aukciót a Duma Színház stand up-osai, Litkai Gergely, Benk Dénes és Csenki Attila vezették. Szerepeltetésüket gegnek szánták, a művekhez fűzött néhány humoros kommentárjuk megnevettette a közönséget, ám gyakorlatlanságuk számlájára írhatóan felettébb elhúzódott, tíz óra után ért véget az aukció.
Ami az eladásokat illeti, szinte mindent megvettek. Az alacsonyra, néhány tíz és 300 ezer forint közé árazott darabok sokszoros áron keltek el. S ebben biztosan közrejátszott a segíteni akarás, a jótékony cél, az aukció bevételét ugyanis a vörösiszap katasztrófa áldozatainak megsegítésére fordítják.
Mindazonáltal igazi jó vételek is születtek. A legtöbbet az iraki Kadhim Haydar 1957-es, kompozíciójáért adták. Az erőteljes, konstruktív férfi figura, a köré rajzolt politikai-történelmi üzenettel, egy falu lerombolásának történetével, művészileg is kvalitásos darab. A művész munkáit a nemzetközi műkereskedelemben is magasan jegyzik. Tudta ezt az a külföldi gyűjtő is, aki a 100 ezer forintról indított festményt 1,6 millió forintra licitálta.
Sokszoros árat adtak a Lenin portrékért, Kisfaludi Stróbl Zsigmond egészalakos Lenin szobrát 10 ezer forintról 200 ezerre verték fel, Farkas Aladár Lenin mellszobrát 110 ezerért vitte el valaki. Vasas Károly Lenin szobra pedig 200 ezer forintig araszolt. Csáky Maronyák József Marx, Engels, Lenin portréi 110, illetve 90, és 80 ezer forintért mentek el. Czene Béla két Lenin portréja 65, illetve 75 ezerre ment fel. Zala Tibor Lenin litográfiája 3 ezer forintról indult, és 70 ezernél állt meg. Két, egyenként ezer forintról indított bronzírozott műanyag Dimitrov mellszobor százszoros, illetve százharmincszoros árig jutott.
A jellegzetes szocreál témák, a munka frontján kitűnt hősök, élmunkások, sztahanovisták, mezőgazdasági munkások, bányászok, kiváló tanulók, vagy a felszabadító szovjet katonák is gazdára találtak. Tamás Ervin egy építkezést örökített meg, ez 240 ezer forintot ért meg valakinek. Koszta Rozália parasztjai 415 ezer forintért találtak gazdára. 200 és 340 ezer forint közötti összeget adtak Baranyó Sándor esztergályosaiért, Toroczkai Oszvald bányászaiért, Rozs János hajógyári jelenetéért, Somosa Miklós kéményépítőiért.