Debussy és az impresszionizmus

Egyéb

A kamarazenei sorozat első eseményére október 13-án 15 órakor kerül sor a Magyar Nemzeti Galériában, ahol a MONET, GAUGUIN, SZINYEI MERSE, RIPPL-RÓNAI ? Impresszionista és posztimpresszionista remekművek a jeruzsálemi Izrael Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum gyűjteményeiből című kiállításhoz kapcsolódóan Claude Debussy szonátái csendülnek fel az Operaház művészeinek előadásában.

Az a festészeti irányzat, amit 1874-től impresszionizmusnak hívnak, az 1860-as években jelent meg elsősorban a francia művészek körében. A nagy témák és komoly mondanivalót magukba sűrítő bonyolult kompozíciók helyett a hétköznapi élet egyszerű eseményeire, a természet frissebb szemléletére, a pillanatonként változó fényviszonyokra, az érzéki benyomás rögzítésére koncentráló újfajta látásmód a zeneművészetre is hatott. Az irányzat zenei követői festői hatást kívántak elérni a hangok, hangzatok színfoltszerű kezelésével, a dallamvonalak eltördelésével, elmosódott ritmikával. Ennek legjelentősebb képviselője Claude Debussy volt, akinek életműve új színt hozott a muzsikának csaknem valamennyi műfajába.

Műsor:

Claude Debussy: Szonáta hegedűre és zongorára

Claude Debussy: Szonáta csellóra és zongorára

Claude Debussy: Szonáta fuvolára, brácsára és hárfára

Közreműködik:

Kovalszki Mária ? zongora, Puskás Tícia ? hegedű, Botos Veronika ? brácsa, Miskolczi Anita ? cselló, Menyhárt Zsuzsanna ? fuvola, Szilvásy Júlia ? hárfa

 

Belépés bármely kiállításra váltott belépőjeggyel

 

Helyszín: Budavári Palota, C épület, I. emelet, kupolacsarnok